close
تبلیغات در اینترنت
انیمیشن زیبای ایرانی شاهزاده روم-استودیو انیمیشن اپیکس
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

.بحثی در مورد انیمیشن زیبای ایرانی شاهزاده روم-استودیو انیمیشن اپیکس...انیمیشن زیبای شاهزاده روم بدون شک جز بهترین انیمیشن‌های تولید شده در ایران است که از لحاظ

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

انیمیشن زیبای شاهزاده روم، پادشاه انیمیشن‌های ایرانی

Mr.Apix بازدید : 54 سه شنبه 28 بهمن 1393 نظرات ()

puyanama- (3)

توضیح: محتوی به نقل از سایت  گروه سینما و هنر فرهنگ نیوز بوده و استودیو اپیکس هیچ دخل و تصرفی در آن اعمال نکرده است.

انیمیشن زیبای شاهزاده روم بدون شک جز بهترین انیمیشن‌های تولید شده در ایران است که از لحاظ فنی و محتوا، گام بلندی در این عرصه برداشته است و مخاطب را مجذوب صحنه های خود می‌کند.

گروه سینما و هنر فرهنگ نیوز : داستان انیمیشن شاهزاده روم به کارگردانی هادی محمدیان درباره پرنسسی مسیحی و پاک‌دامن به نام ملیکا نوه قیصر کبیر روم است که دست سرنوشت او را به بلاد اسلامی می‌آورد و در نهایت مادر امام عصر عجل‌الله می‌شود. انیمیشن زیبای شاهزاده روم بدون شک شک یکی از بهترین و خارق العاده ترین انیمیشن‌های تولید شده در ایران و به دست متخصصان ایرانی می‌باشد که هرگز کسی تصور چنین کیفیتی را از یک گروه ایرانی نداشته است.
 
شروعی پخته و طوفانی با حرکت منظم دوربین
آغاز فیلم با پیامی الهی به یک فرشته که در کالبد پروانه ای درآمده و حامل پیامی به دختر قیصر روم است آغاز می‌شود و پس از آن تیتراژ فیلم پخش می‌شود. پس از تیتراژ شاهزاده روم شروع طوفانی دارد، تعقیب و گریز پروانه و خفاشی که لابه لای درختان در حال حرکت هستند و مدام جا به جا می‌شوند اما خفاش در به دام انداختن پروانه ناکام می‌ماند و پروانه وارد شهر روم می‌شود، حرکت آرام دل‌نشین دوربین در عین التهاب اولیه و ضربان تند آن کاملاً دل‌نشین است و مخاطب را مجذوب خود می‌کند.
puyanama- (2)
طراحی و کارگردانی بی نقص
 نحوه حرکت دوربین و کادر بندی صحیح و منطقی است و بیننده هیچ گاه احساس نمی‌کند که زاویه و کادری از قاب بیرون زده و حرکت و یا نمایی خارج از فیلم است، چهره‌پردازی ها بسیار خوب و طبیعی طراحی گردید و با توجه به تم کودکانه و شاد آن منطقی و پذیرفته شده است و از نظر فنی اجزا و کاراکتر ها  حتی اشیا پیرامون کاملاً روح دارند و از هم تفکیک هستند و به خوبی لایه لایه بودن آن را می‌توان احساس کرد و با آن ارتباط گرفت، طراحی صورت کاراکتر ها طبیعی و پذیرفته شده همراه با کمی اغراق است که با توجه به فضای کودکانه، لزوم آن احساس می‌شد. رنگ‌ها کاملاً جذاب‌اند و قطعاً کودکان و حتی بزرگ سالان غرق در تماشای فیلم می‌شوند.
کارگردان در ایجاد فضای درام موفق بوده و مخاطب را با خود همراه می‌کند، صحنه‌های مربوط به خواستگاری حضرت عیسی از ملیکا و همچنین حضرت مریم، با لطافت و حس بسیار خوبی همراه است و بر روی مخاطب تأثیر گزار و او را کاملاً در ذهن حل می‌کند و لذت قرار گرفتن در چنین موقعیتی را در او به وجود می‌آورد و او را راضی نگاه می‌دارد.
قطعاً هیچ یک از فیلم‌های سینمایی دنیا و حتی برترین‌های ان خالی از نقص نیستند و مخاطبان بر اساس سلیقه خود فیلمی را می‌پسندند و یا خیر اما نکته مهم وجود استانداردهای اولیه ای است که  بتوان فیلمی را دید و نمره قبولی را به آن داد که در مورد شاهزاده روم هم صادق است، درست است که انیمیشن شاهزاده روم دارای ایرادات فنی گوناگونی است و خالی از نقص نیست اما به جرئت می‌توان گفت که می‌تواند با انیمیشن‌های روز دنیا رقابت کند و در مواردی از آنان پیشی بگیرد. با توجه به اینکه شاهزاده روم جز اولین انیمیشن‌های راه یافته به جشنواره فجر پس از “تهران ۱۵۰۰” است و اینکه تا کنون انیمیشنی در این سطح به جشنواره فیلم فجر راه نیافته بود، باید آن را جز بهترین‌های امسال جشنواره دانست.
 puyanama- (1)
پرداخت ضعیف فیلم‌نامه مهم‌ترین ضعف شاهزاده روم
به طور منصفانه باید گفت که صداگذاری شاهزاده روم در مواردی با ایراداتی همراه است که کمی مخاطب را درگیر می‌کند و باعث گیجی بیش از حد او در سالن سینما می‌گردد، اما باید گفت که صداپیشگان آن به خوبی از عهده نقش خود برآمده‌اند و انتخاب آنان به جز صدای امام حسن عسکری (ع) به درستی انجام شده است.
اما مشکل اصلی شاهزاده روم در نحوه پرداخت به داستان زندگی حضرت امام هدی تا تولد امام عصر می‌باشد که به جای پرداختن به داستان اصلی و لزوم توجه و دقت در جزئیات تاریخی و آشنایی بیشتر مخاطب با زندگی ائمه معصومین به حاشیه‌ها و خرده داستان‌های پر زرق و برق پرداخته و کمتر به صحابه امام و زندگی آنان نظر داشته است و مخاطب پس از نمایش فیلم چیز زیادی از زندگی ملیکا، امام هادی و امام عسکری یاد نمی‌گیرد و باید گفت که شخصیت پردازی شاهزاده روم کمی لکنت دارد و کمی در شناساندن کاراکتر های خود به مخاطب درمانده. اگر قرار باشد ایده آلیستی به این نکته پرداخته شود باید گفت که فضاسازی شهر روم و وضعیت امپراطوری آن و جهان اسلام کاملاً فانتزی و خارج از فضای رئالیستی است و کمتر به جزئیات در آن دقت شده است. با توجه فشردگی ساخت و ترس از عدم رسیدن فیلم به جشنواره فیلم فجر، مقداری بی توجهی و مشکلات فنی در شاهزاده روم به چشم می‌خورد که می‌توان از آن چشم پوشید.
پرش تاریخی سؤال برانگیز
یکی از مشکلات بزرگی که در سر راه رسیدن به فیلم‌نامه مطلوب کارگردان جوان این فیلم وجود داشته است، عدم وجود منابع تاریخی صحیح و متقن در این برهه از زندگی ائمه می‌باشد و سد راه بزرگی در راه دست یافتن به حقیقت امر و ایجاد فضای منطقی در فیلم‌نامه است، مهم‌ترین ضعف فیلم نامه پرش یک ساله آن از زمان ورود ملیکا به بغداد و بعد از آن ورود او به خانه امام عسکری است که در فیلم وجود ندارد و علامت سؤال بزرگی را در ذهن مخاطبان به جای می‌گذارد که در این یک سال چه اتفاقاتی برای ملیکا به وجود آمد و او چگونه با امام عسکری ازدواج کرد.
 و در پایان باید گفت با توجه به رشد چشم گیر فناوری و تکنولوژی ساخت انیمیشن و تأثیر گذاری آن بر قشر نونهال و حتی بزرگ سالان و در زمانه ای که هالیوود سالانه میلیاردها دلار صرف هزینه ساخت انیمیشن و در نگاه کلی تفکر آمریکایی می‌کند، وجود چنین تولیداتی در کشور ایران به شدت احساس می‌شود، با توجه به قدرت انیمیشن در خلق هر نوع فضای دراماتیک و عدم محدودیت در استفاده از بازیگر، لوکیشن و آکسسوار بر خلاف سینما که به شدت و به مراتب پر هزینه تر است و مشکلات فراوانی برای تولید دارد، باید گفت بدون هیچ تردیدی نیاز به توجه به این گونه تولیدات بیش از پیش برای مدیران فرهنگی عیان گردید و باید حرکت فرهنگی کشور تحت تأثیر آن قرار گیرد.
منبع: پویا نما
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 44
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 185
 • بازدید ماه : 553
 • بازدید سال : 8,285
 • بازدید کلی : 61,069