close
تبلیغات در اینترنت
انواع تدوین
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

انواع تدوينروش‌هاي تدوين ويديويي به‌طور كلي به دو دسته اصلي تقسيم مي‌شوند: تدوين خطي و تدوين غيرخطي.تدوين خطيتدوين خطي اساسا داراي يك طبيعت مكانيكي است كه در آن از دوربين‌هاي ويديويي، VCRها، كنترلرهاي تدوين، ميكسرها و Titlerها براي انجام توابع تدوين استفاده مي‌شود. اين تكنيك تدوين براي رسيدن به نتيجه مورد نظر خود در مراحل كاملا خطي يعني يك برش در هر مرحله (يا يك مجموعه از برش‌هاي برنامه‌ريزي شده) انجام مي‌شود.تدوين خطي به سه روش اصلي انجام مي‌شود:1 -…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

انواع تدوین

animatedart بازدید : 40 چهارشنبه 29 خرداد 1392 نظرات ()

انواع تدوين
روش‌هاي تدوين ويديويي به‌طور كلي به دو دسته اصلي تقسيم مي‌شوند: تدوين خطي و تدوين غيرخطي.

تدوين خطي
تدوين خطي اساسا داراي يك طبيعت مكانيكي است كه در آن از دوربين‌هاي ويديويي، VCRها، كنترلرهاي تدوين، ميكسرها و Titlerها براي انجام توابع تدوين استفاده مي‌شود. اين تكنيك تدوين براي رسيدن به نتيجه مورد نظر خود در مراحل كاملا خطي يعني يك برش در هر مرحله (يا يك مجموعه از برش‌هاي برنامه‌ريزي شده) انجام مي‌شود.
تدوين خطي به سه روش اصلي انجام مي‌شود:
1 - تدوين داخل دوربين (In-Camera):
 شات‌هاي ويديويي طوري ضبط مي‌شوند كه داراي ترتيب و طول مناسب و مورد نظر باشند. اين فرآيند به هيچ تجهيزات اضافي غير از خود دوربين نياز نخواهد داشت، اما در عين حال كاملا به تجربه فيلم‌بردار و مهارت او در سازمان‌دهي شات‌ها در هنگام ضبط آن‌ها وابسته است.
2 - تدوين مونتاژ (Assemble): شات‌هاي ويديويي در هنگام فيلم‌برداري با ترتيب خاصي ضبط نمي‌شوند، اما در هنگام انتقال (كپي) بازچيني شده و بخش‌هاي غيرضروري آن‌ها حذف مي‌شوند. اين فرآيند حداقل به يك دوربين و يك VCR نياز دارد. شات‌هاي خام اصلي بدون هيچ تغييري باقي خواهند ماند، اما شات‌هاي بازچيني شده به يك نوار جديد منتقل مي‌شوند. هر صحنه يا برش به‌صورت جداگانه يا به‌ترتيب روي يك نوار خام «مونتاژ» مي‌شود. دو نوع تدوين مونتاژ وجود دارد:
- A Roll: تدوين از يك منبع واحد با گزينه اضافه كردن يك افكت مانند عناوين يا تبديل‌ها از يك تصوير ثابت شده به آغاز برش يا صحنه بعدي.
- A/B Roll: تدوين از (حداقل) دو منبع پخش و ضبط روي نوار سوم. اين تكنيك به يك ميكسر ويديويي يا كنترلر تدوين نياز دارد تا انتقال روان مابين منابع مختلف را فراهم سازد. در عين حال، اين منابع بايد از نظر الكترونيكي با يكديگر هماهنگ (Sync) شوند تا سيگنال‌هاي ضبط پايدار باشند. استفاده از يكTime Base Corrector يا Digital Frame Synchronizer براي موفقيت اين تكنيك ضروري خواهد بود.
3 - تدوين درج (Insert): در اين روش، شات‌هاي جديد روي شات‌هاي موجود ضبط مي‌شوند. اين تكنيك مي‌تواند در طول مرحله فيلم‌برداري اوليه يا در طول فرآيند تدوين بعدي انجام شود. از آن‌جايي كه شات‌هاي جديد روي بخش‌هاي غيرضروري شات‌هاي قبلي قرار مي‌گيرند، اين قسمت‌ها از دست خواهند رفت.

تدوين غيرخطي
تدوين غيرخطي يا NLE، يك شيوه مدرن تدوين به‌شمار مي‌آيد كه امكان دسترسي مستقيم به هر فريم در يك كليپ ويديويي ديجيتال را فراهم مي‌سازد، بدون آن‌كه براي رسيدن به فريم مورد نظر نيازي به پخش مجدد يا جست‌وجو در ميان فريم‌هاي مجاور داشته باشد (وضعيتي كه در تدوين خطي اجتناب ناپذير است).
با پيشرفت فناوري، كاهش قيمت‌ها و دسترس‌پذيري هر چه بيشتر تجهيزات و محصولات مورد نياز، تدوين غيرخطي محبوبيت بسيار زيادي به‌دست آورده و راه خود را در بين كاربران غيرحرفه‌اي نيز باز كرده است. اين روش از يك محيط كامپيوتري براي كمك به فرآيند تدوين استفاده مي‌كند. در واقع اين فرآيند كاملا ديجيتال بوده و به جز دريافت ورودي از منابع ويديويي و سپس ارسال خروجي نهايي به نوار يا ديسك اپتيكال، فاقد هرگونه تابع مكانيكي است. تدوين در اين محيط، اساسا از يك شيوه برش و چسباندن (Cut-and-Paste) بصري پيروي مي‌كند.
در اين روش، شات‌هاي اصلي حذف نشده و تغيير نخواهند كرد. بلكه داده‌هاي صوتي و ويديويي ابتدا روي هارد ديسك يا ساير ابزارهاي ذخيره‌سازي ديجيتال ضبط مي‌شوند. بعضي از دوربين‌هاي فيلم‌برداري امروزي، شات‌ها را مستقيما روي هارد ديسك يا ساير رسانه‌هاي ذخيره‌سازي قابل استفاده روي كامپيوترها ذخيره مي‌كنند كه به اين ترتيب نياز به تبديل يا Capture كردن كليپ‌ها روي كامپيوتر را از بين مي‌برند. در مورد دوربين‌هايي كه از نوارهاي ويديوي مختلف براي ضبط كليپ‌هاي خود استفاده مي‌كنند، فرآيند انتقال به هارد ديسك از طريق يك كارت ضبط ويديويي با كانكتورهاي مقتضي يا اتصالات ورودي/خروجي روي خود كامپيوتر (مانند درگاه FireWire) انجام مي‌شود. پس از انتقال شات‌هاي خام به هارد ديسك، يك نرم‌افزار تدوين وظيفه اعمال تغييرات مختلف روي آن‌ها براي ايجاد يك خروجي نهايي يكپارچه را بر عهده مي‌گيرد. در اين روش شما مي‌توانيد بارها و بارها نظر خود را در مورد نحوه چينش شات‌ها، مدت هر يك از آن‌ها، روش‌هاي تبديل صحنه‌ها و يا هر مورد ديگري در فرآيند تدوين، تغيير دهيد.
همانطور كه قبلا نيز اشاره كرديم، افزايش قدرت كامپيوترهاي خانگي به‌عنوان يك كمك مهم در انجام تدوين ويديويي شخصي، دامنه خلاقيت در اين حوزه را بيش از پيش گسترش داده است. امروزه بعضي از اين ابزارهاي تدوين كامپيوتري نتايجي را در اختيار شما قرار مي‌دهند كه تا چند سال پيش تنها در استوديوهاي بزرگ توليدي قابل انجام بودند.
با اين‌حال، سر و كار داشتن با فايل‌هاي ويديويي به‌خصوص كليپ‌هاي HD يكي از سنگين‌ترين كارهايي است كه مي‌توانيد بر عهده يك كامپيوتر بگذاريد. در واقع شما بايد تركيب مناسبي از قدرت پردازنده، حافظه فضاي هارد ديسك و سيستم عامل را در اختيار داشته باشيد. فشار سنگين بار تدوين ويديويي مي‌تواند باعث شود كه كوچك‌ترين ناهماهنگي يا برخوردي مابين مولفه‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري سيستم شما با از كار افتادن سيستم و سقوط آن پايان يابد. از سوي ديگر، ارسال ويديوي تكميل شده به خروجي نيز مي‌تواند با نتايج غيرمنتظره‌اي مانند فريم‌هاي حذف شده يا پرش تصوير همراه باشد.
سه روش متداول براي اتصال يك منبع ويديويي مانند دوربين فيلم‌برداري يا VCR به يك كامپيوتر عبارتند از:
1 - يك كارت ضبط ويديو: مي‌توان گفت كه اين متداول‌ترين روش براي انتقال ويديو به يك كامپيوتر است. كارت‌هاي ضبط ويديو به همراه نرم‌افزاري براي انجام كارهاي تدوين و ساير توابع ارايه مي‌شوند. اكثر اين كارت‌ها در يك اسلات PCI مادربرد شما نصب مي‌شوند، اما بعضي از كارت‌هاي جديدتر به يك اسلات PCIe نياز دارند. كارت‌هاي ضبط ويديو بايد حداقل به ورودي‌هاي S-Video يا كامپوزيت مجهز باشند. اكثر قريب به اتفاق اين كارت‌ها به كانكتورهاي خروجي ويديو نيز مجهز شده‌اند تا امكان كپي ويديوي تكميل شده روي نوار ويديوي را نيز براي شما فراهم كنند. كارت‌هاي حرفه‌اي‌تر، دامنه كاملي از اتصالات ورودي و خروجي براي استانداردهاي SD و HD را در اختيار شما مي‌گذارند، اما بايد مبلغ بسيار بالاتري را نيز براي آن‌ها بپردازيد. گاهي اوقات خود كارت‌هاي گرافيكي يا كارت‌هاي تيونر تلويزيوني نيز امكان ضبط ويديو از منابع خارجي را در اختيار شما قرار مي‌دهند.
2 - جعبه‌هاي خارجي: عملكرد اين جعبه‌هاي خارجي شباهت بسيار زيادي با يك كارت ضبط ويديوي داخلي دارد. محصولاتي مانند Dazzle Video Creator Plus HD به كاربر امكان مي‌دهند كه بدون درگير شدن با پيكربندي داخلي كامپيوتر خود، امكانات لازم براي انتقال كليپ‌هاي ويديوي به كامپيوترش و ارسال ويديوي تدوين شده نهايي به منابع خارجي را به‌دست آورد. اين جعبه‌ها معمولا به يك درگاه استاندارد مانند USB يا FireWire روي كامپيوتر شما متصل مي‌شوند و در عين حال تنوعي از كانكتورهاي ورودي/خروجي ويديويي را براي اتصال منابع ويديويي در اختيارتان قرار مي‌دهند.
3 - درگاه FireWire م(IEEE-1394): با پيدايش دوربين‌هاي فيلم‌برداري ديجيتال، نسل جديدي از كارت‌هاي ضبط/تدوين ويديويي وارد صحنه شدند كه به يك PC خانگي امكان مي‌دهند با اضافه شدن يك مولفه جديد يعني يك اتصال IEEE-1394 م (FireWire/iLink)، براي انطباق با نيازهاي فرآيند تدوين ويديوي ديجتال ارتقا پيدا كنند. امروزه بسياري از كامپيوترهاي مدرن به‌طور استاندارد به يك درگاه IEEE-1394 مجهز هستند و بدون نياز به يك كارت اضافي مي‌توانند براي فرآيند تدوين ويديوهاي شخصي مورد استفاده قرار گيرند. پس از اتصال يك دوربين ديجيتال به اين درگاه، نرم‌افزار كنترل حركت نوار و پخش شات‌هاي ضبط شده روي آن را در دست مي‌گيرد و به كاربر امكان مي‌دهد كه ويديوي ضبط شده روي نوار را به‌صورت دلخواه به هارد ديسك كامپيوتر خود منتقل كند.

 

منبع:   [تصویر: arm1.png]

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 31
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 398
 • بازدید ماه : 766
 • بازدید سال : 8,498
 • بازدید کلی : 61,282