close
تبلیغات در اینترنت
تهیه‌ی بک-آپ و انواع آن
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

در کنار کار انیمیشن، اتفاقی که در هر ساعت می‌افتد ساخته شدن فایلهایی با حجم بالاست که به سرعت، فضاهای دوست‌داشتنیِ خالی‌مان را پر می‌کنند!، شاید تنظیم زمانی مشخص برای تهیه‌ی بک‌-آپ در لیست کارهای شما باشد. خب، پس چرا اقدامی نمی‌کنید؟ شاید به این دلیل باشد که کارهای زیاد دیگری برای انجام دارید، یا شاید بعد تکنیکی آن کمی خسته کننده و کیج کننده به نظر می‌رسد. ولی یک روز، ناگهان ممکن است هارد-درایو‌تان به مشکل بخورد، بنا به هر دلیلی، اینجاست که دیگر هیچ کاری…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

تهیه‌ی بک-آپ و انواع آن

Mr.Apix بازدید : 188 پنجشنبه 04 آبان 1391 نظرات ()

در کنار کار انیمیشن، اتفاقی که در هر ساعت می‌افتد ساخته شدن فایلهایی با حجم بالاست که به سرعت، فضاهای دوست‌داشتنیِ خالی‌مان را پر می‌کنند!، شاید تنظیم زمانی مشخص برای تهیه‌ی بک‌-آپ در لیست کارهای شما باشد. خب، پس چرا اقدامی نمی‌کنید؟ شاید به این دلیل باشد که کارهای زیاد دیگری برای انجام دارید، یا شاید بعد تکنیکی آن کمی خسته کننده و کیج کننده به نظر می‌رسد. ولی یک روز، ناگهان ممکن است هارد-درایو‌تان به مشکل بخورد، بنا به هر دلیلی، اینجاست که دیگر هیچ کاری از دستتان بر‌نخواهد آمد و هیچ توجیهی مقبول نیست، تنها “زمان” مهم است. نه به این معنی که با یک ترس همیشگیِ دیجیتال کار کنید؛ در عوض گرفتن بک-آپ را به یک مسئولیت تبدیل کنید و از هارد درایو‌ها و فایل‌های “مهم” پشتیبان داشته باشید.

در اولین قدم، به یک هارد نیاز دارید. انواع هارد درایوها با اتصالات USB تا DVDها در بازار وجود دارد. هارددرایو‌ها اکسترنال قیمت مناسبی دارند (البته فعلن بعید است)، البته با درایو‌های RAID و NAS می‌توانید فضای بیشتر و خوانایی سریعتری داشته و حرفه‌ای کار کنید.

هنگامی که کامپیوتر‌تان به خوبی کار می‌کند، معمولاً انجام روتین بک‌آپ به سادگی میسر نیست!، ولی صدایی در ذهن‌تان همیشه می‌گوید: باید هرچه سریعتر بک‌آپ بگیرم. و معمولاً دسک‌تاپ رو تمیز می‌کنیم، فایل‌ها رو مرتب می‌کنیم و تهیه بک‌آپ رو به فردا موکول می‌کنیم…!

ولی همین “فردا فردا” کردن، همیشه روزها را به یکدیگر تحمیل می‌کند، و روز بعد و روز بعد… . اگر تا کنون از دست دادن به یکباره‌ی فایل‌ها برایتان پیش نیامده باشد، نگران این اتفاق نمی‌شوید. افراد زیادی هستند که مبالغ زیادی برای بازیابی اطلاعات‌شان هزینه کرده‌اند و همیشه به یک نکته اشاره می‌کنند: تهیه‌ی بک-آپ بهترین راه‌حل است. البته در اکثر موارد متاسفانه هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که برگردانده شود… .

روشهای متعددی برای کاربران Mac و Pc جهت تهیه‌ی بک-آپ وجود دارد، که در مقدار پیچیدگی و نوع کاربری هم تفاوت‌هایی دارند. برخی از نرم‌افزارهای این کار، به خوبی قابلیت شخصی‌سازی دارند، برخی دیگر صرفاً به نوع استفاده محدود می‌شوند.

سخت‌افزار:

می‌توانید از تمامی دارائی‌تان روی یک هارد زاپاس یا دی‌وی‌دی بک‌-آپ تهیه کنید. ازExternal Driveها شروع می‌کنیم که در انواع USB, FireWire یا Thunderbolt یافت می‌شوند. که بر اساس کارایی و سهولت تهیه می‌توانید آنها را بخرید. البته اکسترنال درایو‌های پرتابل هم گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود، این درایوها در برابر ارتعاشات قوی، افتادن، ضربه و … مقاوم‌سازی شده‌اند.

گوگل در یک مطالعه‌ی ۵ ساله متوجه می‌شود که سنِ هارد دیسک ارتباط مستقیمی با از کار افتادن آن دارد، سیر نزولی کارکرد هارد، از سال دوم شروع می‌شود. در این مطالعه متاسفانه به کیفیت ساخت متفاوت شرکت‌های سازنده اشاره‌ای نشده است.

در نهایت با توجه به بودجه‌ی خودتان باید اقدام به خرید یک سخت‌افزار مناسب بکنید. اما سعی کنید خرید با کیفیت انجام دهید، نه بر اساس ظرفیت!. وسترن دیجیتال یا Seagate رهبران بازار کنونی هستند.

نرم‌افزار

اگر Mac دارید، می‌توانید از نرم‌افزار Time Machine که از نسخه‌ی ۱۰٫۵ سیستم‌عامل اپل عرضه شد استفاده کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که مسیر سخت‌افزار ذخیره سازی را انتخاب کرده و Encryption را فعال کنید، همین. این نرم‌افزار هم می‌تواند از کل سیستم شما بک-آپ تهیه کند و سپس در هر زمانی که خواستید آن را بازیابی کند، و هم گزینه‌ی Incremental را در اختیارتان می‌گذارد، به این صورت که ردی از فایل‌های قدیمی را نگه‌داری می‌کند. می‌توانید از روش‌های قدیمی‌تری نیز استفاده کنید، نرم‌افزارهایی مانند: SuperDuper! و Carbon Copy Cloner اما، اتوماسیون‌های اداری و… را پشتیبانی نمی‌کنند.

با وجود نقاط قوت، “ماشین زمان” ابزار مورد اعتمادی برای کاربران مکینتاش نیست. برای مثال نمی‌توان گزینه‌ای مانند پشتیبان گیری در هر ۶۰ دقیقه را روی آن ست کرد و به سادگی نمی‌توانید محتوی‌ پشتیبان را ببینید.

برای کاربران ویندوز، مایکروسافت راه‌حل‌های زیادی برای تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان را ارائه کرده است. بر اساس ویندوز‌های مختلف، قابلیت‌های متفاوتی را شاهد هستیم. ویندوز۸ راه‌حل برخی از مشکلات ویندوز۷ در این زمینه است و به صورت رایگان سیستمی شبیه به ماشین زمان را در این نسخه تعبیه کرده است، مایکروسافت اذعان می‌کند که تنها پنج درصد از مشتریان از قابلیت ویندوز بک-آپ استفاده می‌کنند… و این خود نشان می‌دهد که فرآیند تهیه بک-آپ در ویندوز کمی پیچیده است.

این نکته، درهای زیادی به روی نرم‌افزارهای ثانویه‌ای که کار Back-Up انجام می‌دهند می‌گشاید. CrashPlan هم شرکتی است که در این زمینه کار می‌کند و ویژگی‌های خوبی دارد: اتوماسیون آسان، رمزنگاری ۱۲۸بیتی، Ui زیبا. در عین حال با تنظیمات پیشرفته. یکی از برترین ویژگی‌های این سیستم، امکان تهیه‌ی پشتیبان از یک کامپیوتر دیگر روی شبکه‌ی خودتان است؛ پتانسیل خوب برای کسانی که با لپ‌تاپ کار می‌کنند و ترجیح می‌دهند تا فایل‌‎های خود را امن نگه‌داری کنند.

Gene Timeline Professional یکی از راه‌حل‌هاست، از لحاظ ظاهری شبیه به ویندوز۸ است و گزینه‌های بیشماری را می‌توانید سفارشی‌سازی کنید. مثل “ماشین زمان”، نسخه‌های مختلف بک-آپ را می‌توانید مشاهده کنید که در یک ساختار درختی ویندوز یا به صورت طبقه‌بندی هستند. همچنین قابلیت System-Level Backup نیز در اختیار شماست که یک پشتیبان از کلِ سیستم‌عامل شما تهیه می‌کند. البته برای بازگرداندن آنها نیاز به یک دیسک نجات یا bootable restoration disk خواهید داشت. Genie Timeline Professional یکی از بهترین‌ها در زمینه‌ی بک-آپ گیری است که با قیمت  $۵۹٫۹۵ برای یک لایسنس در دسترس شماست…!

CrashPlan و Gene Timeline برای حفاظت از اطلاعات شما طراحی شده‌اند، آنها ساده و کاربردی هستند. ویژگی‌های کوچک، اما جذاب آنها را هم باید مد نظر داشته باشید، هنگامی که نسخه‌ی پشتیبان در حال ایجاد بوده یا مشکلی بوجود آید، این نرم‌افزارها از طریق E-mail یا تویت، آنها را به شما می‌گویند، در نگاه اول ممکن است بی‌اهمیت باشند، اما اگر هارد یا فایل‌]ا به مشکلی برخوردند، می‌توانید سریعاً عملیات نجات را آغاز کنید.

 cloud, RAID, و NAS

 با استفاده از یک درایو خارجی و یک نسخه‌ی پشتیبان به شما آرامش خاطر می‌دهد، اما داشتن تنها یک نسخه‌ی پشتیبان راه‌حل مناسبی نیست. بویژه با توجه به نتایج مطالعات دیسک سخت در گوگل. پشتیبان‌های “Offsite” که امروزه توسط سازمان‌ها و ادارات بزرگ مورد استفاده است، این عملیات را به صورت “ابری” و در فضایی خارج از محدوده‌ی سازمان و یا شرکت و حتی کسب و کارهای کوچک انجام می‌دهد. در این صورت اطلاعات از گزند سیل، سرقت، آتش‌سوزی و… در امان هستند. اما هزینه‌ی این کار در دهه‌های اخیر اینقدر پایین آمده است که یک کاربر خانگی هم بتواند از آن استفاده کند.

بسیاری از کاربران گزینه‌ی “ذخیره‌سازی ابری” را انتخاب کرده اند. خدمات بیشماری در این زمینه ارائه‌ می‌شود که می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای، به صورت ماهانه از آن برخوردار شوید. اپل با سرویر iCloud فضای ۵گیگابایتی را در اختیارتان می‌گذارد که با امکانات زیاد به مشتریان اپل خدمات رسانی می‌کنند.

CrashPlan+ Unlimited  خدمت دیگری در راستای خدمات ابری به شمار می‌رود که هم مقرون به صرفه است و هم قابلیت های خوبی دارد. “هکرها” به یک نگرانی در دنیای وب تبدیل شده‌اند ولی با این خدمات می‌توانید مطمئن باشید که اطلاعات شما در محیطی امن نگه‌داری می‌شوند که با Local Backup این شرکت، بهترین راه برای حفظ اطلاعات شخصی است.

برای آنهایی که ترجیح می‌دهند اطلاعاتشان را به صورت Local داشته باشند، RAIDها توصیه می‌شوند. ساده و مقرون به صرفه است و انتخاب‌های متعددی برای راه‌اندازی RAID وجود دارد. می‌توانید مطلب ویکیپدیا در این زمینه را مطالعه کنید.

RAID شامل ۲دیسک سخت است. یکی اطلاعات قابل دسترس را نگه‌داری می‌کند و دیگری به صورت یک آیینه برای دیسک اول رفتار می‌کند. اگر به هر دلیلی یکی از درایو‌ها از کار بیفتد، می‌توانید مطمئن باشید که یک کپی تکراری در درایو دیگر دارید.

شبکه‌ی متصل ذخیره‌سازی یا NAS عبارت خلاصه‌ شده‌ی  Network Attached Storage است. یک یا دو دیسک سخت که به روتر شبکه متصل می‌شوند، نه از طریق PC. بسیار برای بک‌آپ گیری سودمند است و یک نقطه‌ی متمرکز برای تهیه پشتیبان از تمام دستگاه‌های الکتریکی در منزل است. NAS می‌تواند موزیک، شو‌های تلوزیونی، فیلم‌ها و مدیاهای دیگر را ذخیره کند و حتی آنها را روی دستگاه‌های تلفن همراهتان، هنگامی که در منزل نیستید ارسال کند.

+

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 39
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 180
 • بازدید ماه : 548
 • بازدید سال : 8,280
 • بازدید کلی : 61,064