close
تبلیغات در اینترنت
کنترل و تنظیمات عمومی نورها در ۳D
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

    بعد از ایجاد نورها در صحنه، یکی از بهترین روش ها این است که دیگر نورها را خاموش و مخفی کنید و فقط نوری را که در صحنه دارید ،روشن نگه داشته و در دریچه های دید ببینید. این، باعث کنترل هرچه بهتر نور و تنظیمات آن خواهد شد. میرایی نور یا Decay : میرایی نور که گاهی اوقات با نام های Distance Follof , attenuation شناخته می شود، تعیین می کند که نور در فواصل دور، چگونه کم یا ضعیف شود. در بیشتر نرم افزار های سه بعدی، گزینه های ۳تایی یا ۴ تایی انواع حالت های میرایی را دارند. استفاده از مقادیر…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

کنترل و تنظیمات عمومی نورها در ۳D

Mr.Apix بازدید : 47 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

 

 

بعد از ایجاد نورها در صحنه، یکی از بهترین روش ها این است که دیگر نورها را خاموش و مخفی کنید و فقط نوری را که در صحنه دارید ،روشن نگه داشته و در دریچه های دید ببینید. این، باعث کنترل هرچه بهتر نور و تنظیمات آن خواهد شد.

میرایی نور یا Decay :
میرایی نور که گاهی اوقات با نام های Distance Follof , attenuation شناخته می شود، تعیین می کند که نور در فواصل دور، چگونه کم یا ضعیف شود. در بیشتر نرم افزار های سه بعدی، گزینه های ۳تایی یا ۴ تایی انواع حالت های میرایی را دارند. استفاده از مقادیر عددی مقابل Decay در نرم افزار های سه بعدی روش مناسب دیگری برای تنظیم میرایی نور خواهد بود.

میرایی Inverse Square :
بهترین حالت فیزیکی طبیعی برای میرایی نور است. میرایی که در نور های طبیعی وجود دارد، از این نوع است. در حالت طبیعی، میرایی نور مشخص می کند که پرتو های نوری چقدر در فضای اطراف پراکنده شوند، پرتو های نور می توانند مسافت بسیاری را بدون این که از بین بروند طی کنند.
اگر منبع نوری در شات شما نمایان است، مثل یک چراغ مطالعه روی میز،که روشن است، فکر خوبی است که میرایی Inverse Square را برای نورتان فعال کنید. همچنین، اگر با GI کار می کنید ، استفاده از این گزینه در منابع اصلی نوری، یکنواختی و حالت طبیعی خوبی را به تصویرتان اضافه خواهد کرد.
اگر منبع نوری را که در فاصله دوری است ،ایجاد می کنید( مثل خورشید) از میرایی استفاده نکنید زیرا نتیجه ی طبیعی تری دارد. به عنوان مثال: باریکه ی نوری که از پنجره روی میز و سپس کف اتاق تابیده است. باریکه ی نوری که در کف اتاق است، میرایی نخواهد داشت. نور خورشید میلیون ها کیلومتر را طی می کند تا به زمین برسد، پس هیچگاه در چند قدمی پای شما ضعیف نخواهد شد !! 
تنظیمات میرایی نور روی عدد ۳، نور را نسبت به دنیای واقعی، سریعتر ضعیف می کند. این تنظیم را می توانید برای نوری در مه غلیظ یا زیر آب تیره شبیه سازی و استفاده کنید.
تنظیمات میرایی روی عدد ۱، حالتی مابین نداشتن میرایی و Inverse Square است. اگر نوری که از برخورد با سطح زمین ساطع می شود را شبیه سازی می کنید، نیاز دارید تا مقداری میرایی نور داشته باشید. Inverse Square مقدار خوبی نخواهد بود ولی به جای آن می توانید عدد ۱ را مقابل پارامتر میرایی وارد کنید.
به عنوان مثال : در صحنه ای نوری دارید که مایلید تا ۵۰ متری فضای اطراف را روشن کند و تا ۱۰۰ متری کلا پرتوهای نور از بین بروند. این برخورد از لحاظ طبیعی درست نیست، ولی می تواند مناسبترین راه برای یک صحنه ی دیجیتالی باشد ! برای این کار می توانید بر اساس مقیاس صحنه ای که با آن کار می کنید، تنظیمات Decay را دستی انجام دهید و با گرفتن رندر های مختلف، به نتیجه ی مطلوب برسید.
وقتی سطی در فضای سه بعدی رندر می شود، تاثیرات نور را در دو حالت Specular و Diffuse منعکس می کند. نور Diffuse یک روشنایی پایه است وسمتی که موضوع در مقابل نور است را تحت پوشش قرار می دهد. روشنایی Specular روی سطح ،جایی ست که پرتو های نور آنجا متمرکز شده اند.
گاهی اوقات مجبور خواهید بود که فقط یکی از این دو را کنترل کنید ! اگر می خواهید براقیت را به چشمان کاراکتر اضافه کنید، ولی از طرفی نمی خواهید که کره ی چشم، اصطلاحا بسوزد، باید در تنظیمات نوری ، به نور بگویید که فقط Specular ایجاد کند، در موارد دیگر، مثلا: می خواهید نور برگشتی از سطح اتاق را شبیه سازی کنید، نور ها را ایجاد کرده اید، ولی نباید شدت نور، دیگر نور ها را تحت تاثیر قرار داده و زیبایی رندرتان را از بین ببرد، اینجاست که باید به نور هایی که پرتو های نوری برگشتی از کف اتاق را ساطع می کنند، بگویید که فقط Diffuse ایجاد کنند !  .

اتصال نور Light Linking :
اگر نوری را برای موضوع خاصی می خواهید، مثل نوری که فقط چشمان کاراکتر را روشن کند، اینجاست که باید از اتصال نورها استفاده کنید، نوری را ایجاد کرده، تاثیر آن را فقط روی چشمان کاراکتر محدود کنید، سپس نور یا نورها را به کره ی چشم متصل کنید، یا اینکه نور را به مشعلی که در دست کاراکتر است متصل کنید تا با حرکت دست کاراکتر، نور نیز نواحی مشخص را روشن کند.
در نرم افزار XSI ، ۲ حالت برای تاثیر نور روی موضوعات دارید، inclusive و exclusive در گزینه Inclusive می توانید موضوعاتی که فقط نور روی آنها تاثیر دارد را اضافه کنید. در حالت دوم، اگر موضوعی را در لیست exclusive اضافه کنید، از محدوده ی تاثیر نور خارج خواهد شد. در نرم افزار MAX این گزینه ها Include و Exclude نام دارند.

استفاده از زمینه های نوری:
در نورپردازی برای فیلم، تلوزیون و تئاتر، این زمینه های نوری با نام های cucoloris یا Gobo یا Cookies شناخته می شوند. موضوعی که مقابل نور قرار می گیرد با ایجاد سایه، زمینه یا حالت را برای صحنه فراهم می کند. در گرافیک رایانه ای، استفاده از این نقشه ها در تنظیمات نوری، باعث می شود تا سایه ای بر اساس تصویری که وارد کرده اید در صحنه ایجاد شود.

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 109
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 166
 • بازدید ماه : 640
 • بازدید سال : 6,851
 • بازدید کلی : 59,635