close
تبلیغات در اینترنت
سایه ها در انیمیشن سه بعدی Shadows In 3D Animation قسمت اول
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

این مبحث، در ۴ قسمت روی وب سایت آپلود خواهد شد. ایجاد سایه در صحنه ای که نورپردازی کرده اید، زمان بر نخواهد بود، به جای آن باید زمانتان را برای ایجاد و تنظیم نور صرف کنید. می توانید تصور کنید که تمام روشنایی صحنه، یک قسمت و سایه ها قسمت مهم دیگری از کارتان است. سایه ها تصویر رندر شده را غنی تر و سایه زنی Shading را بهینه می کنند، عناصر صحنه را به هم متصل می کنند و کامپوزسیون را بهینه می کنند. هر هنرمند نورپردازی، گذشته از بحث هنری نورپردازی، باید کنترل نور ها و سایه ها را در دست بگیرد و بداند که…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

سایه ها در انیمیشن سه بعدی Shadows In 3D Animation قسمت اول

Mr.Apix بازدید : 40 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

این مبحث، در ۴ قسمت روی وب سایت آپلود خواهد شد.

ایجاد سایه در صحنه ای که نورپردازی کرده اید، زمان بر نخواهد بود، به جای آن باید زمانتان را برای ایجاد و تنظیم نور صرف کنید. می توانید تصور کنید که تمام روشنایی صحنه، یک قسمت و سایه ها قسمت مهم دیگری از کارتان است. سایه ها تصویر رندر شده را غنی تر و سایه زنی Shading را بهینه می کنند، عناصر صحنه را به هم متصل می کنند و کامپوزسیون را بهینه می کنند. هر هنرمند نورپردازی، گذشته از بحث هنری نورپردازی، باید کنترل نور ها و سایه ها را در دست بگیرد و بداند که چگونه می تواند با کنترل پارامتر های آنها، یک رندر خوب و در عین حال سریعی را داشته باشد.

به طور خلاصه، سایه ها روابط بین عناصر درون صحنه را آشکار می کنند و آرایش موضوعات را بهینه می کنند. به عنوان مثال، می توانید فضای خارج از دوربین Off Screen Space را بوسیله ی سایه ایجاد کنید. همچنین با سایه ها، می توانید چشم بیننده را به جهت خاصی هدایت کنید و کنتراست ایجاد کنید.
در دنیای واقعی، تمامی نورها سایه ایجاد می کنند. ولی در نورهایی که توسط نرم افزار های ۳D ایجاد می کنید، می توانید مشخص کنید که کدامین نور سایه داشته و کدامیک سایه ایجاد نکند. در برخی موارد، سایه ها یی که توسط نورها ایجاد می شوند، روی هم Overlap می شوند که در این مورد نیز، باید تصمیم بگیرید که کدام نور، سایه داشته باشد.

در صحنه های پیچیده، لازم است چندین نور سایه ایجاد کنند، فقط داشتن نوری که سایه ایجاد کند، به رندر شما آسیب خواهد زد. برای مثال، در مواردی، موضوعاتی که در پشت هم قرار گرفته اند، به خوبی تداعی کننده ی تماس آنها با سطح را ندارند، در چنین مواردی باید با ایجاد سایه های ثانویه، این مشکل را رفع کنید.

در کل، داشتن نورهایی که سایه ایجاد نمی کنند، نوعی ریسک است. این نورها می توانند موضوعات را تا حد زیادی روشن کنند، مثلا : نور پشتی که برای کاراکتر تعبیه کرده اید، برای ایجاد Highlight روی موها و شانه های کاراکتر است، اگر سایه نداشته باشد، می تواند داخل دهان کاراکتر را نیز روشن کند !، یا در مواردی موضوعات دیگر را روشن تر از حد معمولی که تنظیم کرده اید بکند.

رنگ سایه ها : در دنیای واقعی، سایه ها بر اساس محیط، رنگ های مختلفی دارند. به عنوان مثال: سایه ها در روز آفتابی، ته مایه ای از رنگ آبی دارند، چون نور زرد روشنی که از خورشید می تابد، با ایجاد سایه بلاک می شود و سایه تحت تاثیر نور آسمان، کمی آبی رنگ می شود. برای ایجاد تغییر در رنگ سایه ها، تمامی نرم افزار ها گزینه ای با نام Shadow Color در تنظیمات نور انتخاب شده دارند. برای ایجاد تاثیر نور آسمان در سایه ، صرفا با تغییر رنگ سایه، به سختی می توانید به نتیجه ی مطلوب برسید، چون نورها از زوایای مختلف تابیده شده و سایه هایی تشکیل شده، بهترین روش رها کردن رنگ سایه به حال خود ( سیاه) است ، با ایجاد رنگ آبی ملایم برای Ambient Light می توانید این تاثیر را شبیه سازی کرده و نتیجه مطلوبتری را دریافت کنید.

استفاده از رنگ سایه ها جهت تعقیب کردن مسیر سایه ای خاص، بسیار مناسب است. اگر در صحنه ای ، سایه ای دارید که مایلید آن را از دیگر سایه ها جدا کرده و جهتش را تنظیم کنید، بهترین روش، تغییر رنگ آن به یک رنگ بسیار روشن است. وقتی از فریم رندر بگیرید، به سادگی می توانید صحنه و سایه ی مورد نظر را بررسی کنید.

اندازه ی سایه ها : محل قرار گیری منبع نور، ارتباط مستقیمی با اندازه ی سایه ی ایجاد شده دارد. اگر نوری ،نزدیک موضوع قرار گیرد، سایه ای بزرگ در پشت آن ایجاد می شود و برعکس، اگر منبع نوری دورتر از موضوع قرار بگیرد، سایه ای به مراتب کوچکتر خواهد داشت.

در ضمن، این قانون، در مورد نورهای Omni و Spot کار می کند . نورهای Direct و infinite همیشه سایه های یکسان ایجاد می کنند.

دو نوع از محبوبترین انواع سایه ها عبارتند از:

Shadow Map یا Depth Map : سریعترین و کارآمد ترین نوع سایه برای رندراست.

Raytraced Shadows : استفاده ی راحتی دارند ولی زمان زیادی برای محاسبه نیاز دارند ( افزایش زمان رندر).

 

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 99
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 466
 • بازدید ماه : 834
 • بازدید سال : 8,566
 • بازدید کلی : 61,350