close
تبلیغات در اینترنت
تولید انیمیشن بلند “معمای گندم” به پایان رسید
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

ین آدم‌های قصه تصور می‌کند و با آن‌ها همزاد‌پنداری می‌کند‌.   آنچه این انیمیشن را جدای از کیفیت مطلوبش از سایر ساخته‌ها متمایز می‌کند تعداد نیروهای سازنده‌ی آن است‌. انیمیشن هایی از این دست توسط پرسنلی حدودا دوهزار نفره و با تجهیزاتی مثال نزدنی و در طی مدت میانگین چهار یا پنج سال تولید می‌شود‌. تیم انیمیشن معمای گندم اما این قانون را زیر پا گذاشته و با یک تیم دو نفره تولید همه‌ی این سختی‌ها را طی زمان تنها دو سال پشت سر گذاشته…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

تولید انیمیشن بلند “معمای گندم” به پایان رسید

Mr.Apix بازدید : 355 چهارشنبه 18 مرداد 1391 نظرات ()

ین آدم‌های قصه تصور می‌کند و با آن‌ها همزاد‌پنداری می‌کند‌.

 

آنچه این انیمیشن را جدای از کیفیت مطلوبش از سایر ساخته‌ها متمایز می‌کند تعداد نیروهای سازنده‌ی آن است‌. انیمیشن هایی از این دست توسط پرسنلی حدودا دوهزار نفره و با تجهیزاتی مثال نزدنی و در طی مدت میانگین چهار یا پنج سال تولید می‌شود‌. تیم انیمیشن معمای گندم اما این قانون را زیر پا گذاشته و با یک تیم دو نفره تولید همه‌ی این سختی‌ها را طی زمان تنها دو سال پشت سر گذاشته است‌. ‌زمانی کوتاه‌مدت در تولید انیمیشن که می‌تواند رکوردی بی‌سابقه برای تاریخ انیمیشن جهان به ثبت برساند‌.

فیلم روایت‌گر مردمانی در بی‌مکانی و بی‌زمانی است که گرفتار نوعی نیروی شر می‌شوند‌. شخصیت‌های‌ فیلم همگی تا آنجا معمولی هستند که از میان آنها یک پسر بچه تصمیم می‌گیرد شهر را از کشمکش‌های ایجاد شده نجات دهد‌.

و همین است که او را به یک قهرمان تبدیل می‌کند‌. داستان فیلم یک خط سیر مشخص و حساب شده دارد‌، همه چیز از یک اختراع نا‌تمام آغاز می‌شود‌. اختراعی که اگرچه می‌تواند با استفاده درست‌، جامعه را به سوی پیشرفت رهنمون سازد اما با در دست گرفتن آن توسط انسان‌های پلید همه چیز را به زوال و نابودی می‌کشاند‌.

آدم‌های فیلم مردمی ساده‌اندیش هستند‌، گویی گرمی و سردی روزگار را نچشیده‌اند و این ماجرا آغازیست برای آنها تا خود را بیابند و قدر داشته‌هایشان را بیشتر بدانند‌. به بیان دیگر فیلم در زیر پوسته کودکانه خود می‌خواهد نوعی درگردیسی و تحول در ضمیر آدم ها را به نمایش بگذارد .

برخوردهای ماکت گونه با فضا‌ها و آدم‌هایی با فرم‌های انتزاعی‌، بیش از پیش سبب شده است تا فیلم یاد آور انیمیشن‌های عروسکی باشد‌. شهر معمای گندم می‌تواند سمبلی از یک شهر ایرانی باشد‌. در اینجا گروه سازنده به هدف خود نزدیک شده است‌؛ خلق یک انیمیشن ایرانی که هیچ زمان و مکان خاصی در آن نمی‌گنجد‌. فقط می‌توانیم حدس بزنیم که یک شهر ایرانی است‌، اما هیچ موقعیت دقیق جغرافیایی یا تاریخی دیگری را از آن دریافت نمی‌کنیم‌.

 

شاید این شبیه به همان کاری باشد که سازندگان قدرتمند ژاپنی انجام داده اند که به انیمیشن ژاپنی در بستر بی‌مکانی وبی‌زمانی پوشش بین المللی داده‌اند‌. یعنی همه مردمان ملل و تمدن‌ها فارغ از رنگ و نژاد با آن احساس غرابت و نزدیکی می‌کنند‌.

حال می‌توان تا حدی به این پرسش پاسخ داد که معمای گندم می‌تواند پوشش جهانی به خود بگیرد‌؟ و یا اینکه چطور می‌تواند مخاطب خارجی را با فرهنگ ایرانی آشنا و همسو نماید؟

در میان روابط حاکم بر داستان  و در میان بازی‌های شخصیت‌های این انیمیشن یک چیز نهفته است‌! شکل ظاهری این انیمیشن شاید شبیه خیلی از انیمیشن‌های دیگر به نظر بیاید اما در لابه‌لای این شهر می‌توانیم نقوش تذهیب و نقاشی ایرانی را جستجو کنیم‌. عناصر نگارگری ایران به شکلی هوشمندانه در لباس و دیوار های شهر تجلی یافته‌اند و با استفاده از شکل معماری گنبد و بادگیر در طول نود دقیقه می‌تواند ذهن یک مخاطب نا‌آشنا با فرهنگ ایرانی را با این عناصر درگیر کند‌.

در حقیقت معمای گندم از آغاز تا پایان خود به تدریج چشم و ذهن مخاطب را با عناصر لطیف نقاشی و معماری ایرانی نوازش می‌دهد و او را با ظرایف هنر و فرهنگ ایرانی آشنا می‌سازد‌. انیمیشن سینمایی معمای گندم نخستین انیمیشن سینمای ایران است که می توان با عینک مخصوص  آن را به صورت سه‌بعدی و برجسته در سالن‌های سینما تماشا کرد‌.

 

استودیو انیمیشن پاج هدف از ساخت فیلم به این روش زمان بر و دشوار را ورود به عرصه رقابت جهانی می‌داند و کیفیت بالا و استفاده از فناوری‌های نوین همچون تصویر کاملا سه‌بعدی و صدای سه‌بعدی را نخستین گام رویارویی با انیمیشن‌های خارجی جذب مخاطب داخلی و خارجی می‌داند‌. هدف پاچ، ارائه‌ی این انیمیشن و تولیدات آتی‌شان را در جشنواره های داخلی و خارجی عنوان می‌کند و برای حضور در جشنواره‌هایی چون: فجر ، کن ، انِسی ، برلین ، اسکار و …، برنامه‌هایی دارند.

ما هم به عنوان عضوی از جامعه‌ی انیمیشن ایران، از صمیم قلب موفقیت در اکران و فروش را برای استودیو‌ی پاچ، یاشین و ادریس عزیز آرزو می‌کنیم.

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 107
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 248
 • بازدید ماه : 616
 • بازدید سال : 8,348
 • بازدید کلی : 61,132