close
تبلیغات در اینترنت
دیدن و بررسی کردن Observation در انیمیشن
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

اکنون شما مقدمات انیمیت را آماده کرده اید ” برنامه ریزی، تامبنیل ها ” و پشت رایانه نشسته اید، به طور حتم باید بررسی کنید، دیدن و بررسی کردن را جدی و اثر پذیر بدانید. بررسی کردن ، فراتر از دیدن است. یک فعالیت دلچسب، یادگیری دنیای اطرافمان ، حس کنجکاوی زیادی که به اطرافیانتان خواهید داشت، به شما در جهت تبدیل شدن به یک انیماتور خوب کمک خواهد کرد. یک مثال : شما در باغ وحش هستید و می بینید که دختر بچه ای کوچک سعی دارد کمی از آبنباتش را به میمون بدهد، مادرش با زدن سیلی به دست دخترک مانع او…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

دیدن و بررسی کردن Observation در انیمیشن

Mr.Apix بازدید : 259 سه شنبه 06 تير 1391 نظرات ()

اکنون شما مقدمات انیمیت را آماده کرده اید ” برنامه ریزی، تامبنیل ها ” و پشت رایانه نشسته اید، به طور حتم باید بررسی کنید، دیدن و بررسی کردن را جدی و اثر پذیر بدانید. بررسی کردن ، فراتر از دیدن است. یک فعالیت دلچسب، یادگیری دنیای اطرافمان ، حس کنجکاوی زیادی که به اطرافیانتان خواهید داشت، به شما در جهت تبدیل شدن به یک انیماتور خوب کمک خواهد کرد. یک مثال : شما در باغ وحش هستید و می بینید که دختر بچه ای کوچک سعی دارد کمی از آبنباتش را به میمون بدهد، مادرش با زدن سیلی به دست دخترک مانع او می شود، آب نبات چرخی در هوا زده و به مو های مادرش می چسبد. شما این اتفاق خنده دار را دیدید، ممکن است کمی دلتان به حال دختر بچه بسوزد یا از این ناراحت شوید که آبنبات به موهای مادرش چسبید و در مورد این اتفاق با اطرافیانتان صحبت کنید. خب کل اتفاق، یک “بررسی” نبود و فقط “دیدن یا Seeing ” بود. یک انیماتور بیش از آن لحظه ای را که آب نبات به مو های مادرش چسبیده را می بیند. انیماتور باید صدای برخورد دست مادر و دختر را که باعث پرت آب نبات شد را بشنود؛ یک انیماتور باید حالت وحشت زده ی صورت دختر بچه را ببیند؛ عکس العمل میمون را مشاهده کند؛ لحظه ای را که آبنبات به موهای مادر چسبیده و هردو یخ زده و در حال درک موقعیت یا وضعیت بوجود آمده هستند؛ لحظه ای که شانه های مادر از روی ناچاری پایین می آید و تسلیم می شود و یا لحظه ای را که دخترک سعی دارد نخندد. دیدن و بررسی کردن تنها و بزرگترین ابزار انیمیشنی است که دارید. هروقت شما چیز با مزه ای را می بینید، آن را بررسی کنید، در جاده ای که هستید نمی دانید که چه چیزی به شما کمک خواهد کرد. این روند، کتابخانه ای از اتفاق های آنالیز شده در ذهنتان به وجود می آورد و بهترین آمادگی برای رویا رویی با شات ها یا نما هایی است که کارگردان به شما واگذار می کند. نه فقط این ، شما باید بتوانید حرکت های بدن و صورت را به نحو درستی به بیننده منتقل کنید . اگر موفق بودید ، بیننده با انیمیت شما ارتباط برقرار می کند چرا ؟ چون این حرکت ها از دنیای واقعی که دیده و بررسی شده، آمده اند. این منابع می تواند از تله ویزیون، فیلم و دنیای اطراف و… باشند. یک انیمیت قدرتمند از بررسی درست حاصل می شود. پس خودتان را به این روند عادت دهید که بدون اراده تمامی اتفاقات اطرافتان را ببینید و بررسی کنید و از این کار اشباع شوید ، تا از این منابع در کارهایتان استفاده کنید. کارتان هنگامی کم عیب و خوب می شود که شما توانسته باشید حرکات، بازی ها ، عکس العمل ها و احساسات اطرافتان را خوب یاد گرفته باشید.

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 62
 • باردید دیروز : 85
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 169
 • بازدید ماه : 1,515
 • بازدید سال : 1,515
 • بازدید کلی : 63,264