close
تبلیغات در اینترنت
قدردانی از «تهران ۱۵۰۰»
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

مجمع هنرمندان خراسان از عوامل فیلم سینمایی «تهران ۱۵۰۰» قدردانی کرد     این مراسم که با حضور گسترده شخصیت‌ها و هنرمندان خراسانی مقیم تهران، مدیران نظام بانکی کشور از جمله «جلال رسول‌اف» مدیرعامل بانک تات، «غلامرضا مصطفی‌پور» مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، «مروجی» قائم مقام مدیرعامل موسسه مالی و اعتباری عسکریه (طوس بانک آینده)، «توسلی» عضو هیئت مدیره بانک سرمایه، «امیر شهرام فخار» صاحب رستوران‌های زنجیره‌ای پدر خوب، «علی جهانی» مدیرکل روابط عمومی بانک پارسیان، «صادق پژمان» مدیر…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

قدردانی از «تهران ۱۵۰۰»

Mr.Apix بازدید : 43 چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 نظرات ()

مجمع هنرمندان خراسان از عوامل فیلم سینمایی «تهران ۱۵۰۰» قدردانی کرد

 

 

این مراسم که با حضور گسترده شخصیت‌ها و هنرمندان خراسانی مقیم تهران، مدیران نظام بانکی کشور از جمله «جلال رسول‌اف» مدیرعامل بانک تات، «غلامرضا مصطفی‌پور» مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، «مروجی» قائم مقام مدیرعامل موسسه مالی و اعتباری عسکریه (طوس بانک آینده)، «توسلی» عضو هیئت مدیره بانک سرمایه، «امیر شهرام فخار» صاحب رستوران‌های زنجیره‌ای پدر خوب، «علی جهانی» مدیرکل روابط عمومی بانک پارسیان، «صادق پژمان» مدیر روابط ‌عمومی سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، «دربانیان» مدیرکل روابط عمومی بانک ایران زمین، «معادی» مدیر سرمایه‌گذاری بانک توسعه تعاون، «علی مستشار» مدیرکل روابط‌ عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، «حسن‌زاده» مدیرکل روابط‌ عمومی تعاونی اعتبار ثامن‌الائمه، «یونس شکرخواه» استاد روزنامه‌نگاری و جمعی از اصحاب هنر و رسانه به همراه کارشناسان بانک‌های سامان، اقتصادنوین، ملی و رفاه کارگران، با مجری‌گری «فرشید فهیم» هنرمند نام‌آشنای کشورمان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، یمینی مدیرعامل مجمع هنرمندان خراسان انگیزه این مجمع از دعوت از مدیران نهادهای اقتصادی و بانکی برای حضور در این مراسم و تماشای فیلم تهران 1500 را بسترسازی برای تبیین و ترسیم نسبتی صحیح و ضابطه‌مند میان حوزه اقتصاد و عرصه فرهنگ و هنر به ویژه سینما که وجه صنعتی آن در گذشته مورد توجه قرار نگرفته است دانست و گفت: در صورتی که این دو حوزه بتوانند تعامل صحیح و سازنده‌ای برقرار نمایند، نه تنها فرهنگ از مظلومیت فاصله خواهد گرفت، بلکه اقتصاد کشور نیز شأن و اعتبار فرهنگی افزون‌تری خواهد شد.

در ادامه بهرام عظیمی کارگردان این فیلم انیمشن نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی با اشاره به این که «مخاطب تهران 1500 تمام کسانی هستند که «پیکان» برایشان خاطره‌انگیز است»، با اظهار نگرانی از عدم حمایت‌های لازم از این فیلم در زمان اکران، از طرف خود و تهیه‌کنندگان فیلم اعلام کرد در اکران تهران 1500 به سود نمی‌اندیشند و اگر تنها سرمایه‌ای که هزینه تولید این فیلم شده است از گیشه برگردد، گروه سازندگان، تولید این نوع انیمیشن سینمایی را ادامه خواهند داد و قسمت‌های بعدی آن را خواهند ساخت.

همچنین «محمدرضا شریفی‌نیا» که کاراکترش در این فیلم، بینندگان را به یاد حاجی در فیلم «دنیا» می انداخت، با اشاره به حضور این فیلم در جشنواره فیلم فجر گفت: توقع من این بود که هیات داوران جوایز متعددی به عوامل فیلم تهران 1500 بدهند. اما آنها گفتند چون این فیلم تجربه اول سینمای کشور است، ما نمی توانیم آن را داوری کنیم!

در بخش دیگری از این مراسم، لوح سپاس و هدایایی از طرف موسسه فرهنگی «محسن رسول‌اف» و مجمع هنرمندان خراسان به «عبدالحسین» و «محمد ابولحسنی» تهیه‌کنندگان، «محمدرضا شریفی‌نیا» یکی از بازیگران، «بهرام عظیمی» کارگردان و «سید هادی منبتی» مدیر پروژه فیلم انیمیشن «تهران 1500» اهدا شد.

همچنین مجمع هنرمندان خراسان با اهداء لوح یادبود، یاد و خاطره «امیر قویدل» مدیرعامل پیشین این مجمع و «سید ابراهیم اصغرزاده» هنرمند متعهد خراسانی و «محسن رسول‌اف» عکاس و کاریکاتوریست کشورمان که در سانحه هوایی درگذشت را گرامی داشتند.

پس از آن، «فرامرز زرگری‌نژاد» هنرمند صاحب‌نام عرصه موسیقی کشورمان با اجرای سه قطعه زیبا و دوست‌داشتنی، احساسات حاضران را در سالن را برانگیخت.

در خاتمه مراسم نیز فیلم سینمایی «تهران 1500» به نمایش در آمد.

بنابراین گزارش، مجمع هنرمندان خراسان، در سال 1380 به همت تعدادی از هنرمندان پیشکسوت با هدف همگرایی، همکاری و همبستگی هنرمندان، شعرا، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و اصحاب فرهنگ و هنر خراسانی در تهران تشکیل شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 80
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 447
 • بازدید ماه : 815
 • بازدید سال : 8,547
 • بازدید کلی : 61,331