close
تبلیغات در اینترنت
ناظران کیفی پروژه‌هاي انيميشن
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

ناظران کیفی پروژه‌هاي انيميشن؛ پیشبرنده يا بازدارنده؟     كارگردان «خداوند لک‌لک‌هارا دوست دارد»: تهیه‌کنندگان حرفه‌يی انيميشن مشکلی با نظارت ندارند   سعیده ذاکري ـ فارغ التحصیل اولین دور‌ه‌ي کارگردانی انیمیشن از دانشکده‌ي صداوسیما ـ كه در حال حاضر هم به عنوان ناظر كيفي در مركز پويانمايي نظارت بر پروژه‌هاي توليدي انيميشن را بر عهده دارد، در گفت‌و‌گويي كه شركت كرده بود، درباره‌ي موضوعاتي همچون وجود ناظران كيفي، نظارت ناظران در حوزه‌ي انيميشن، عمده‌ترين مشكلات ناظران در حوزه‌ي نظارت…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

ناظران کیفی پروژه‌هاي انيميشن

Mr.Apix بازدید : 50 چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 نظرات ()

ناظران کیفی پروژه‌هاي انيميشن؛ پیشبرنده يا بازدارنده؟

 

 

كارگردان «خداوند لک‌لک‌هارا دوست دارد»: تهیه‌کنندگان حرفه‌يی انيميشن مشکلی با نظارت ندارند

 

سعیده ذاکري ـ فارغ التحصیل اولین دور‌ه‌ي کارگردانی انیمیشن از دانشکده‌ي صداوسیما ـ كه در حال حاضر هم به عنوان ناظر كيفي در مركز پويانمايي نظارت بر پروژه‌هاي توليدي انيميشن را بر عهده دارد، در گفت‌و‌گويي كه شركت كرده بود، درباره‌ي موضوعاتي همچون وجود ناظران كيفي، نظارت ناظران در حوزه‌ي انيميشن، عمده‌ترين مشكلات ناظران در حوزه‌ي نظارت و...صحبت كرد و به پرسش‌هايي در اين راستا پاسخ داد.

ذاكري كه کارگرداني و بازنویسي فیلنامه‌ي اولین سریال انیمیشن در ایران ـ «خداوند لک‌لک‌ها را دوست دارد» ـ را در سال 76 تا 80 در پرونده‌ي کاری خود دارد، در بدو امر با اين پرسش مواجه شد كه «شما به عنوان یک ناظر، بخش نظارت و وجود ناظران کیفی در کنار پروژه‌ها را بیشتر پیشبرنده مي بينيد يا بازدارنده؟»

ذاكري گفت: مسلماً تأثیر به سزایی داشته و دارد؛ از آنجا که گروه‌های زيادي در سطوح مختلف مشغول تولید انیمیشن هستند نظارت در هماهنگ کردن و همچنين به سرانجام رساندن تولیدات آنان نقش به سزایی دارد.

وي در اين زمينه خاطر نشان كرد: چه کسانی که از تجربه‌ي لازم برخوردار نیستند و چه کسانی که مدیوم را نمی‌شناسند و حتی کسانی که به لحاظ هنری از ديدگاه لازم برخوردارند ولی در قالب و چارچوب کار سیستماتیک كه شامل بودجه، زمان و نیروی مشخص مي‌شود تجربه‌ي لازم را ندارند، نظارت می‌تواند سطح کار آنان را ارتقاء ببخشد كه این مساله حتی در مورد شرکت‌های بزرگی که سابقه‌ي خوبی در تولید انیمیشن دارند نیز صادق است؛ چرا که ناظر یکی از اعضای تیم تولید آنان به شمار می‌آید.

من كامل اين پرسش و پاسخ به شرح زير است:

ـ اگر شما بخواهید بخش نظارت را از زاویه‌ي دید یک تهیه‌کننده تعریف كنيد، چه تعریفی مورد قبول شماست؟

ذاكري: به نظر من تهیه‌کنندگان حرفه‌يی هیچ مشکلی با نظارت ندارند و از این مساله استقبال هم می‌کنند. ناظر، حامی تهیه‌کننده است به نحوي که کنترل می‌کند تا نظرات او در چهارچوب ضوابط از پیش تعیین شده به درستی پیاده شود، برای تهیه‌کنندگانی که ضعیف عمل می‌کنند نظارت مي‌تواند کمک می‌کند تا مشکلات تولید برطرف شود.

ـ‌ با توجه به اينكه یک اثر انیمیشن از بخش‌ها و تخصص‌های متعددی برخوردار است، آیا یک ناظر می‌تواند به تنهایی تمامی این بخش‌ها را از لحاظ کیفی کنترل كند؟

ذاكري ـ ناظر كيفي بخش پويا نمايي به نظر من قطعاً می‌تواند؛ چراكه ناظران خودشان از تولیدکنندگان انیمیشن هستند که بیشتر آنها در بخش‌های مختلف قبلاً فعالیت داشته‌اند ولی در صورت لزوم و برای پروژه‌هایی که کار ویژه‌ای دارند می‌توانند جهت امور تخصصی و خاص از مشاوره‌ي استفاده كنند البته در نظر داشته باشید اصل بر این است که گروه تولیدی انیمیشن خود از افراد متخصصی تشکیل شده که هر یک وظیفه‌ي خاصی برعهده دارند و ناظر قرار نیست جای هیچ یک از این افراد وارد عمل شود.

ـ شما به عنوان ناظر كيفي، گروه بندی شدن ناظران از لحاظ تکنیک‌های مختلف در تولید را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

ذاكري: من شخصا خودم چندان با گروه‌بندی تکنیکی ناظران موافق نیستم؛ البته با درجه‌بندی تجربی ناظران متناسب با درجه‌ي کیفی کار، بیشتر موافقم. به نظر من یک وجه مشترک بین تمام تکنیک‌های انیمیشن وجود دارد که حیطه‌ي کاری ناظر بیشتر در آن زمینه است؛ بنابراين مسلما هر یک از پروژه‌ها برای امور فنی و نرم‌افزاری خود یک مشاور یا کارگردان فنی لازم دارد که وظایف تخصصی‌تر را انجام دهد.

ما ناظر کیفی هستیم نه ناظر فنی، ضمن آنكه در حد لازم درباره‌ي همه امور آگاهی لازم را داريم؛ البته اگر مبنا را بر این اساس بگذاریم که واجب باشد تا افراد ناآشنا باتکنیکی بخواهند فعاليت کنند و بقیه نیز موظف باشند آنها را حمايت کنند كه قطعاً چنین پروژه‌ای نیاز به یک ناظر متخصص در همان تکنیک و گروه تولیدی متخصص‌تر دارد تا ضعف بزرگ اولیه را بپوشاند.

ـ فكر مي‌كنيد عمده‌ترین مشکلاتی که یک ناظر در روند نظارت با آن مواجه‌ است، چیست؟

ذاكري: در وهله‌ي اول مشکل با پروژه‌هایی است که از ابتدای امر، ناظر نداشته‌اند، این مساله موجب یکسري دوباره‌کاری در تولید می شود و همين دوباره کاری‌ها هم هزینه هايي را نيز دربرمي‌گيرد و هم اينكه باعث هدر رفتن زمان مي‌شود که هر دو به ضرر پروژه تمام می شود كه قطعا چنین مسائلي از ناظر، انرژی زيادي می‌گیرد و مثل آن است که شما در میانه راه بخواهید یک ماشین بنزین سوز را گاز سوز کنید. وفق دادن با شرایط جدید نظمي را كه قبلا حاكم بود بر هم می‌زند صرف نظر از اینكه نظم قبلي به نتیجه می‌رسیده یا خیر؟و مشکل بعدی آن است که پروژه به دلایلی با کمبودهایی همچون کمبود نیرو ، کمبود بودجه ، کمبود زمان و....مواجه مي‌شود که جبران آن مستلزم صرف انرژی زیادی است تا کار را به برنامه ریزی درست برگرداند و يكي ديگر از مسائلي كه مطرح است اين است كه انیمیشن کار سخت و طاقت فرسایی محسوب مي‌شود و فردي هم که وارد این حیطه می شود باید از آمادگی لازم برخوردار باشد چرا كه انیمیشن با سایر تولیدات قابل قیاس نیست.

برخی افراد با آگاهی لازم به این عرصه وارد نمي‌شوند و هم برای خودشان و دیگران مشکل ایجاد می کنند؛ آنها افرادي هستند که نه توان ماندن دارند و نه اقدام به رفتن مي كنند بیچاره ناظران که در این زمينه با بیشترین مشکلات مواجه می‌شوند .

سعيده ذاكري در پايان گفت‌وگويي كه داشت پروژه هايي را که نظارت بر آنها را بر عهده دارد معرفي كرد:

پروژه های : پاییز گرم 1 سه بعدی ( به پایان رسیده ) ، پاییز گرم 2 سه بعدی ، قصه های خوب برای بچه های خوب سه بعدی ، کدخدا کات اوت ، رستوران جنگل سه بعدی ، بوستان سعدی 2 دوبعدی ، افسانۀ رعنا سه بعدی ، کلیپ اولیای خدا دوبعدی ، افسانه ملل کات اوت ، مرزبان نامه سه بعدی ، قصه ها و پندها کات اوت ، لباسی برای مهمانی دوبعدی- سه بعدی ، سه جوجه سه بعدی .

***

ديگر فعاليت‌هاي وي عبارتند از:

کارگردان در گروه انیمیشن شبکۀ دوم سیما 74-68

کارگردان و فیلمنامه نويس در مرکز صبا از بدو تأسیس (74)تاکنون

شرکت در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی

کارشناس انیمیشن درمرکز آموزش و اطلاعات برنامه ریزی سازمان صدا و سیما

عضو شورای اولیۀ فیلمنامۀ صبا و کارگروه های فیلمنامه نویسی( کودک ، فانتزی ، طنز ، اقتباس)

داور بخش انیمیشن جشنوارۀ خانۀ سینما سال های 86 و 87 و 89 (هیئت انتخاب و داوری)

داور بخش انیمیشن جشنوارۀ کودک سال 89( هیئت انتخاب و داوری)

کارگردانی و تولید انیمیشن بالغ بر 500 دقیقه

باز نویسی ونگارش فیلمنامه انیمیشن بالغ بر800 دقیقه

در حال حاظر ناظر کیفی پروژه های انیمیشن در همۀ تکنیک ها

***

نمونۀ تولیدات:

- نگارش و کارگردانی داستانی دوستی ها

- نگارش و کارگردانی داستانی کتاب

- نگارش و کارگردانی مجموعه میان پرده های خورشیدی

- بازنویسی فیلمنامه و کارگردانی سریال و سینمایی خداوند لک لک ها را دوست دارد

- نگارش و کارگردانی مجموعه ماجراهای امیرعلی(ناتمام)

- نگارش مجموعه امثال و حکم

- نگارش مجموعه انرژی هسته ای

- نگارش مجموعه هلی و کوچول

- نگارش مجموعه بادمجان جان ( گروهی )

- نگارش داستانی یک تپه یک گودال

بازنویسی مجموعه رعنا دختر دهقان

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 41
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 182
 • بازدید ماه : 550
 • بازدید سال : 8,282
 • بازدید کلی : 61,066