close
تبلیغات در اینترنت
آمورش انیمیشن پنج نکته‌ی جالب آموزنده حرفه‌ای از انیماتورِ دریم‌ورکز:
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

استودیو اپیکس :آموزش انیمینش پنج نکته‌ی جالب آموزنده حرفه‌ای از انیماتورِ دریم‌ورکز: گرِگ ویتاکرGreg Whittaker Greg Whittaker یکی از مربیان قدیمی مدرسه‌ی انیم

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

پنج نکته‌ی جالب آموزنده حرفه‌ای از انیماتورِ دریم‌ورکز: گرِگ ویتاکرGreg Whittaker

Mr.Apix بازدید : 59 سه شنبه 28 بهمن 1393 نظرات ()
greg-whittaker

 پنج نکته‌ی جالب آموزنده حرفه‌ای از انیماتورِ دریم‌ورکز: گرِگ ویتاکرGreg Whittaker

Greg Whittaker یکی از مربیان قدیمی مدرسه‌ی انیمیشن منتور است و همچنین انیماتور ارشد در استودیو‌های دریم‌ورکز با بیش از ۲۰سال سابقه‌ی کار در دنیای انیمیشن. او بتازگی مهمان وبینار تکمیلی برای دانش‌آموزان مدرسه‌ی انیمیشن‌منتور شده است و می‌خواهیم چند نکته از تجربیات او را باشما به اشتراک بگذاریم.

–کارکنان انیمیشن‌منتور

او در پروژه‌هایی از جمله: Home, How to Train Your Dragon 1 & 2, Mr. Peabody & Sherman, The Croods, Puss in Boots, Kung Fu Panda 2, Madagascar: Escape 2 Africa, Bee Movie, Flushed Away, Shark Tale و بسیاری عناوین دیگر کار کرده است.

 

بجای یادگیری نرم‌افزار، روی یادگیری انیمیشن متمرکز شوید:

تکنولوژی تغییر می‌کند و ممکن است نیاز به کار با نرم‌افزارهای متنوع احساس شود. در یک ماه، گرِگ با مایا، اِموEmo و پرِموPremo در دریم‌ورکز کار می‌کند. برای نجات یافتن از تغییرات تکنولوژی، شما باید درک قوی از مفاهیم انیمیشن و نحوه‌ی کار آن داشته باشید. این باعث می‌شود تا براساس نیاز هر استودیو به سادگی با پکیج‌های نرم‌افزاری سازگار شوید.

 

لحظاتِ آرام مهم است:

انیمیت کاراکتر به این معنا نیست که آنها مدام درحال حرکت باشند. لحظات آرام به شما این اجازه را می‌دهد تا به مخاطب بگویید که او توانایی فکر کردن دارد تا بتواند با او ارتباط برقرار کند.

 

هرگز تاثیر شبکه‌ی اطراف را دست‌کم نگیرید:

یکی از بهترین مزیت‌های انیمیشن‌منتور این است که در حینِ آموزش، درحال ایجاد شبکه‌ای ار ارتباطات هستید. روابطی که به زندگی حرفه‌ای شما کمک می‌کند. نه فقط مربیانی که با شما کار می‌کنند، بلکه هم‌کلاسی‌هایتان هم جزو آن بشمار می‌روند.

 

چاشنی راه رفتن وانیلی‌ را زیاد کنید!

راه رفتنِ وانیلی اصطلاحی‌ست که برای دموریل هنرجویان استفاده می‌شود، یک لوپِ واک‌سایکل که به صورت خسته‌کننده‌ای همیشه تکرار می‌شود. راهی پیدا کنید تا یک ادویه را به این‌ها اضافه کنید. یک چرخش اضافه کنید، نشستن، ایستادن و… تا بتوانید شخصیت‌تان را پخته‌تر کنید.

 

نقاط ضعف و قوت خود را بدانید:

انیمیشن دشوار است و معمولا خود انیماتورها منتقد سرسخت خودشان. اگر می‌دانید صبح‌ها بهترین بازدهی را دارید، طوری برنامه‌ریزی کنید که بهترین خروجی‌ها را صبح‌ها داشته باشید. بجای اینکه کارها را خسته و کوفته در آخر روز به سرانجام برسانید. به همین ترتیب، اگر شب‌ها خوب کار می‌کنید نیز همینطور. اهمیت دادن به نقاط قوت طبیعی‌تان، به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌ها را در حین انیمیت و در کل پروسه اتخاذ کنید.

منبع: پویا نما
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 62
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 203
 • بازدید ماه : 571
 • بازدید سال : 8,303
 • بازدید کلی : 61,087