close
تبلیغات در اینترنت
اخبار جدید اسکار 2015 استودیو انیمیشن اپیکس
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

اسکار 2015.نامزد های برنامه.فیلم های جدید.انیمیشن.تئاتر.سینما استودیو انیمیشن اپیکس

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

‏شگفتی های انتخاب نامزدهای نهایی اسکار 2015‏

Mr.Apix بازدید : 79 شنبه 27 دي 1393 نظرات ()

با معرفی نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۱۵، حضور و یا عدم حضور برخی از سینماگران یا فیلم‌ها در میان نامزدها موجب شگفتی همگان شد،در ادامه خوش شانس ها و بدشانس های این انتخاب ها آورده شده است.
 

شگفتی های اسکار دو هزار و پانزده

 • فهرست بدشانس‌ها بدين قرار است:

1-رالف فاينس: بازيگر فيلم كمدي درام و سورئال هتل بزرگ بوداپست كه برنده جايزه گلدن گلوب شد در فهرست بازيگران مرد نقش اول براي اسكار 87 غايب است. به نوعي اين غيبت براي هيچ كس توجيه پذير نيست.

2-جنیفر آنیستون: امسال هیچ‌ بازیگری بیش از «جنیفر انیستون» برای معرفی و شناساندن فیلمی که در آن بازی کرده است تلاش نکرد و مدام در جلسات پرسش و پاسخ در حمایت از نقشش در درام «کیک» بین لس‌آنجلس و نیویورک در رفت و آمد بود. مشکل فیلم «کیک» که با نمایش آغازین خود در جشنواره فیلم تورنتو با بازخوردهای متفاوتی رو به رو شد، این است که این فیلم اصولا یک فیلم اسکاری نیست.

جوایز گلدن گلوب از آن جهت نام «آنیستون» را در میان نامزدهای بازیگری قرار داد که مسئولان این جوایز سینمایی ذاتا علاقه زیادی به چهره‌های سلبریتی دارند. بسیار از اعضای آکادمی اسکار تحت تاثیر فیلمنامه «کیک» قرار نگرفتند و معتقدند «آنیستون» در فیلم «دختر خوب» بسیار بهتر بازی کرده است.

3- آوا دوورنای: آکادمی اسکار امسال فرصت بسیار خوبی داشت تا با نامزد کردن «آوا دوورنای» برای درام قدرتمند «سلما» در بخش بهترین کارگردان تاریخ سازی کند تا نام او به عنوان اولین زن آفریقایی- آمریکایی نامزد اسکار کارگردانی ثبت شود، اما آکادمی باز هم پنج مرد را شایسته نامزدی در بخش بهترین کارگردان دانست.

عدم انتخاب حتی یک غیر سفید پوست در میان نامزدهای شاخه‌های اصلی جوایز اسکار از همان دقایق ابتدایی اعلام نامزدها با واکنش شدیدی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

4- رام نشده:  آنجلینا جولی: دوماه پیش گمان می‌شد درام جنگی جهانی دوم «ناشکسته» ساخته «آنجلینا جولی» پیشگام جوایز اسکار خواهد بود، اما علی رغم فروش فوق العاده 100 میلیون دلاری در سینماهای آمریکا،این فیلم پس از مورد توجه قرار نگرفتن از سوی جوایز گلدن گلوب و انجمن بازیگران آمریکا بخت خود را در اسکار نیز تا حد زیادی از دست داد.

در میان هشت فیلم نامزد شاخه بهترین فیلم، شش اثر مستقل و دو فیلم «سلما» و «تک تیرانداز آمریکایی» تولیدات استودیویی هالیوودی هستند.

5- بين ستاره‌اي: دلیل اینکه شاخه بهترین فیلم اسکار ظرفیت نامزد کردن 10 فیلم را دارد، حضور فیلم‌های تاثیرگذاری چون «بین ستاره‌ای» است، اما با وجود این که امسال هشت فیلم در این شاخه نامزد شدند، باز هم مجالی به ساخته «کریستو نولان» داده نشد. نولان در بخش کارگردانی هم راه به جایی نبرد، شاخه‌ای که تاکنون در آن نامزد جایزه اسکار نشده است.

6- دختر از دست رفته:  «دختر از دست رفته» ساخته جدید معماگونه «دیوید فینچر» یکی دیگر از فیلم‌های موفق امسال است که در میان نامزدهای بهترین فیلم و کارگردانی حضور ندارد و تنها «روزاموند پایک» برای بازی در این فیلم در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن نامزد کسب جایزه شد.

7- شكارچي روباه: گرچه «بنت میلر» برای ساخت فیلم «فاکس کچر» در بخش بهترین کارگردانی نامزد شد اما فیلم او که انتظار زیادی از آن می‌رفت، در بخش بهترین فیلم راهی به جمع نامزدهای نهایی اسکار نیافت. طبعا کارگردانی که فیلمش در بخش بهترین فیلم نامزد نشده است، شانس بسیار کمی برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی خواهد داشت و تاریخ جوایز اسکار نیز موید این امر است.

8- امي آدامز: بازی درخشان «ایمی آدامز» در فیلم «چشمان بزرگ» ساخته «تیم برتون» از همان ابتدا به عنوان شانس اصلی برنده اسکار بهترین بازیگر زن معرفی شد اما در کمال ناباوری نام «آدامز» به فهرست نهایی نامزدهای این شاخه راه نیافت تا نتواند ششمین بار نامزد اسکار شود. شاید آکادمی نخواسته است یکبار دیگر او را نامزد کسب جایزه کند و جایزه را به بازیگر دیگری دهد.

9-کلینت ایستوود: گرچه درام جنگی «تک تیرانداز آمریکایی» ساخته «ایستوود» کارگردان صاحب نام آمریکایی در بخش بهترین فیلم نامزد شد و با وجود این که انجمن کارگردانان آمریکا نام او را به عنوان یکی از نامزدهای نهایی این جوایز سینمایی معرفی کرد اما این سینماگر کهنه‌کار نتوانست برای بهترین فیلمی که در این چند سال اخیر ساخته است، در بخش بهترین کارگردانی اسکار به جمع نامزدهای نهایی راه یابد.

10-انیمیشن لگو: انیمیشن «فیلم لگو» چهارمین انیمیشن پرفروش سال 2014 که تنها در سینماهای آمریکای شمالی 258 میلیون دلار فروخت؛ در حالی در میان شگفتی جایی در میان نامزدهای بهترین انیمیشن پیدا نکرد که آکادمی این فرصت را به ساخته‌هایی کمتر شناخته شده‌ چون «آوای دریا» و «داستان شاهاده کاگویا» داد. گرچه این انیمشین یکی از محبوب‌ترین ساخته‌های پویانمایی سال 2014 در چشم عموم مردم است اما شاید دارای ویژگی‌های مورد نظر آکادمی نبوده است وتنها در بخش بهترین ترانه یک نامزدی اسکار به دست آورد.

 • حالا با خوش شانس‌ها آشنا شويد:

1- بردلی کوپر: بازیگر فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» برای بازی در این فیلم جنگی 20 کیلو عضله سازی کرد و برای مدتی کاملا از دید دوربین‌های رسانه‌ها دور بود تا برای بازی در این فیلم بهترین بازخوردهای دوران بازیگری‌اش را دریافت کند. اما بی‌اعتنایی جوایز گلدن گلوب و از سویی دیگر جوایز انجمن بازیگران آمریکا به او موجب شد تا همگان از حضور او در جمه نامزدهای نهایی اسکار بهترین بازیگری مرد شگفت‌زده شوند. این سومین سال پیاپی است که «کوپر» پس از فیلم‌های «کتابچه بارقه امید» و «اخاذی آمریکایی» به جمع نامزدهای نهایی اسکار راه می یابد.

2- ماریون کوتیار: بسیاری از منتقدان سینمایی از اعلام حضور «ماریون کوتیار» بازیگر صاحب نام فرانسوی در میان نامزدهای بهترین بازیگر زن خوشحال شدند، چرا که او یکی از بی‌نقص‌ترین و ظریف‌ترین نقش آفرینی‌هایش را در فیلم «دو روز، یک شب» برادران «داردن» ارائه داده است.با این وجود نگرانی بسیاری از متخصصان سینمایی این بود که این فیلم در سطح گسترده‌ای اکران نشده است اما «کوتیار» بدشانس نبود و این فیلم به اندازه کافی در میان اعضای آکادمی علاقه‌مند داشته است.

3- بنت میلر:  کارگردان فیلم «فاکس‌کچر» در حالی برای دومین‌بار نام خود را در میان نامزدهای بهترین کارگردانی اسکار می‌بیند که فیلمش در بخش بهترین فیلم نامزد نیست و نام‌هایی چون «کلینت ایستوود»، «آوا دو ورنای» و «دامین چازل» در میان فهرست‌ نهایی نامزدهای این شاخه حضور ندارند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 78
 • باردید دیروز : 85
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 185
 • بازدید ماه : 1,531
 • بازدید سال : 1,531
 • بازدید کلی : 63,280