close
تبلیغات در اینترنت
‏اهدای جوایز به برندگان جشنواره فیلم های اروپا در سال 2014‏
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

مراسم اهدای جوایز بیست و هفتمین جشنواره فیلم های اروپایی، امسال در ریگا، پایتخت جمهوری لتونی و پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۴ برگزار شد. این جوایز برای اروپا حکم اسکار برای آمریکا را دارد.   ویم وندرز، فیلمساز آلمانی، ریاست آکادمی فیلم اروپا را نیز بر عهده دارد. وی درباره اهمیت این جشنواره می گوید: «اروپا محتاج به سینمای اروپایی است زیرا فیلم، زبان احساس است. اغلب اروپا را به عنوان ساختاری اقتصادی و تجاری می نگرند و نه به چشم وطنی پراحساس. این کار به دوش سینما است.» امسال جایزه…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

‏اهدای جوایز به برندگان جشنواره فیلم های اروپا در سال 2014‏

Mr.Apix بازدید : 74 شنبه 27 دي 1393 نظرات ()

مراسم اهدای جوایز بیست و هفتمین جشنواره فیلم های اروپایی، امسال در ریگا، پایتخت جمهوری لتونی و پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۴ برگزار شد. این جوایز برای اروپا حکم اسکار برای آمریکا را دارد.
 

جشنواره فیلم های اروپایی

ویم وندرز، فیلمساز آلمانی، ریاست آکادمی فیلم اروپا را نیز بر عهده دارد. وی درباره اهمیت این جشنواره می گوید: «اروپا محتاج به سینمای اروپایی است زیرا فیلم، زبان احساس است. اغلب اروپا را به عنوان ساختاری اقتصادی و تجاری می نگرند و نه به چشم وطنی پراحساس. این کار به دوش سینما است.»

امسال جایزه دستاورد اروپایی در سینمای جهان به استیو مک کویین، کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و ویدیو آرتیست انگلیسی تعلق گرفت.

استیو مک کوئین می گوید: «سینما ابزار قدرتمندی است. سینما می تواند زندگی ها را عوض کند و بی شک تفکرات را تغییر دهد. به عقیده من، ما به عنوان هنرمند مسئولیم که در کنار سرگرمی که کار ما است، انسانیت را نیز به پیش برانیم.»

استیو مک کویین برای آخرین فیلمش «دوازده سال بردگی» (12 Years a Slave) جوایز اسکار، بفتا و گلدن گلوب بهترین فیلم را از آن خود کرد.

او در سال ۲۰۱۱ فیلم «شرم» (Shame) را ساخت. قصه آن در نیویورک می گذرد و شخصیت اصلیش یک معتاد جنسی با بازی مایکل فاسبیندر است.

نخستین فیلم بلندش «گرسنگی» (Hunger) که آن را در سال ۲۰۰۸ ساخت، در مورد اعتصاب غذای بابی ساندز، مبارز ایرلندی بود. «گرسنگی» جایزه دوربین طلایی جشنواره کن آن سال را گرفت.

این کارگردان ۴۵ ساله، رقبتی به مرور فیلم های گذشته اش ندارد، هرچند که موفقیت و جوایز خود را مدیونشان است. او می گوید: «این جایزه موفقیت در سینمای جهان است و جایزه دستاورد زندگی هنری نیست، من فقط سه فیلم ساخته ام، پس نگاه به پشت سر موضوعیت ندارد، به روبرو می نگرم تا ببینیم چه می شود. نمی دانم چه پیش خواهد آمد. تلاش می کنم بهتر و جالب تر کار کنم و خواهیم دید به کجا می رسد.»

جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره، برای بازی در نقش جوزف مالورد ویلیام ترنر، نقاش قرن هجدهمی انگلیس، به تیموتی اسپال رسید. این فیلم «آقای ترنر» (Mr. Turner) نام دارد و نویسنده و کارگردان آن مایک لی است.

تیموتی اسپال، بازیگر نقش آقای ترنر، می گوید: «با مایک [لی] همیشه چالش از نوع خوب آن وجود دارد چون از شما می خواهد درگیر شوید و در خلق شخصیت همکاری کنید.»

ماریون کوتیار، بازیگر فرانسوی نیز برای بازی در فیلم «دو روز، یک شب» (Deux jours، une nuit) برادران داردن، جایزه بهترین بازیگر زن را به خانه برد. او در این فیلم نقش ساندرا را بازی می کند، مادری جوان و شاغل در یک کارخانه که پس از ناراحتی روانی، مجبور به گرفتن مرخصی می شود. غیبتی که ممکن است به قیمت از دست دادن شغلش تمام شود. البته خود ماریون کوتیار در مراسم اهدای جوایز در ریگا حضور نداشت.

فیلم انیمیشن هنر شادی برنده جایزه بهترین انیمیشن جوایز فیلم های اروپایی دو هزار و چهارده

 

جایزه بهترین فیلم پویانمایی (انیمیشن) به فیلم «هنر شادی» ( arte della felicità) (THE ART OF HAPPINESS) ساخته آلساندرو راک (Alessandro Rak) ایتالیایی تعلق گرفت.

فیلم داستان یک نوازنده ناموفق پیانو به نام سرجیو را بازگو می کند که به رانندگی تاکسی در ناپل روی آورده و ضمن جایجایی مسافر، خاطره برادر درگذشته اش را زنده نگه می دارد. برادر او ده سال پیش از آن به تبت رفته و باز نگشته است. مسافران او یک خواننده، یک گوینده رادیو، عمویی پیر و چند شخصیت دیگر هستند که هر کدام گوشه ای از شخصیت برادرش را نمایندگی می کنند.

فیلم لهستانی «آیدا» (Ida) به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی، از این جشنواره پنج جایزه، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم از دید تماشاگران را دریافت کرد.

قصه «آیدا» در دهه شصت میلادی و دوران جمهوری خلق لهستان می گذرد. دختری جوان به نام آیدا که قصد راهبه شدن دارد، پیش از ادای قسم، به دیدار خانواده می رود و در این سفر با واندا، خاله الکلی اش همراه می شود که در رژیم استالین دادستان دادگاه بوده است. هر دو بازیگر فیلم یعنی آگاتا زبوچوفسکا و آگاتا کولِسا برای بازی در نقش های آیدا و واندا نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن بودند.
 

لوح یادبود آکادمی فیلم اروپا( European Film Awards)

پاول پاولیکوفسکی، کارگردان فیلم، می گوید: «سینما باید موضوعاتی را مطرح کند و نباید تنها به کشاندن تماشاگر تا آخر فیلم بسنده کند و بگوید حالا این را ببینید، حالا آن را ببینید، حالا گریه کنید و حالا بخندید. باید زبانی بسازد که حرف هایی بیش از آنچه می گوید داشته باشد. در این صورت همه چیز بیشتر در حافظه و تخیل مخاطب خواهد ماند.»

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 72
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 439
 • بازدید ماه : 807
 • بازدید سال : 8,539
 • بازدید کلی : 61,323