close
تبلیغات در اینترنت
معرفی ۴۰ میانبر مفید فتوشاپ برای سرعت بخشیدن به کار شما‌
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

در مطلب زیر، ۴۰ عدد کلید میانبر برای نرم‌افزار فتوشاپ برای شما علاقه‌مندان معرفی کردم که از قسمت لایه‌ها، انتخاب، ذخیره سازی، ابزارهای متن و براش‌هاست که امیدوارم مفید باشه و استفاده کنید. لایه‌ها پر کردن یک لایه(Fill a layer) مک: Alt+Backspace (foreground) or Cmd+Backspace (background) ویندوز: Alt+Delete (foreground) or Ctrl+Delete (background) با استفاده از این کلید ترکیبی می‌توانید لایه‌های Foreground و Background را با استفاده از رنگ پر کنید. ادغام…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

معرفی ۴۰ میانبر مفید فتوشاپ برای سرعت بخشیدن به کار شما‌

Mr.Apix بازدید : 37 دوشنبه 07 مهر 1393 نظرات ()

در مطلب زیر، ۴۰ عدد کلید میانبر برای نرم‌افزار فتوشاپ برای شما علاقه‌مندان معرفی کردم که از قسمت لایه‌ها، انتخاب، ذخیره سازی، ابزارهای متن و براش‌هاست که امیدوارم مفید باشه و استفاده کنید.

لایه‌ها

pt-manipulatinglayers

پر کردن یک لایه(Fill a layer)

 • مک: Alt+Backspace (foreground) or Cmd+Backspace (background)
 • ویندوز: Alt+Delete (foreground) or Ctrl+Delete (background)

با استفاده از این کلید ترکیبی می‌توانید لایه‌های Foreground و Background را با استفاده از رنگ پر کنید.

ادغام لایه‌ها (Flatten layers)

 • مک: Cmd+Alt+Shift+E
 • ویندوز: Ctrl+Alt+Shift+E

با استفاده از این کلید ترکیبی می‌توانید لایه‌ها را که در فتوشاپ ساخته‌اید را کپی کنید.

ادغام لایه های قابل مشاهده(Merge visible Layers)

 • مک: Cmd+Shift+E
 • ویندوز: Ctrl+Shift+E

با استفاده از این دستور، به فتوشاپ دستور می‌دهید کل لایه‌هایی که در قسمت مدیریت لایه‌ها ایجاد کرده‌اید را با هم ادغام کند، فقط هنگام کار با این دستور مواظب باشید زیرا بعد از انجام اینکار جدا کردن لایه‌ها از هم بسیار پیچیده خواهد شد.

لایه ی جدید از طریق کپی (New layer via copy)

 • مک: Cmd+J
 • ویندوز: Ctrl+J

با استفاده از این دستور می‌توانید لایه انتخاب شده را کپی بگیرید.

لایه ی جدید از طریق برش (New layer via cut)

 • مک: Cmd+Shift+J
 • ویندوز: Ctrl+Shift+J

این دستور نیز مشابه کپی لایه می‌باشد با این تفاوت که ناحیه انتخاب شده را در یک لایه جدید کپی می‌کند.

فرستادن لایه انتخابی به اول (Bring layer to top of stack)

 • مک: Cmd+Shift+]
 • ویندوز: Ctrl+Shift+]

با استفاده از این دستور لایه انتخاب شده با یک باز فشردن کلید ترکیبی به اول لایه می‌رود.

فرستادن لایه انتخابی به آخر (Bring layer to bottom of stack)

 • مک: Cmd+Shift+[
 • ویندوز: Ctrl+Shift+[

با استفاده از این دستور لایه انتخاب شده با یک باز فشردن کلید ترکیبی به اول لایه می‌رود.

آوردن لایه به جلو (Bring layer forward)

 • مک: Cmd+]
 • ویندوز: Ctrl+]

این کلید ترکیبی به شما این امکان را می‌دهد که لایه را با هر بار فشردن کلید به جلو بیاورید.

آوردن لایه به عقب (Send layer back)

 • مک: Cmd+[
 • ویندوز: Ctrl+[

این کلید ترکیبی به شما این امکان را می‌دهد که لایه را با هر بار فشردن کلید به عقب بیاورید.

کپی چندین لایه (Copy multiple layers)

 • مک: Shift+Cmd+C
 • ویندوز: Shift+Ctrl+C

چندین لایه را انتخاب کنید، با استفاده از ابزار انتخاب، محدوده دلخواه‌تان را رسم کنید سپس کلید ترکیبی را اجرا کنید و    سپس کلید ترکیبی فراخوانی را بفشارید. می‌بینید کل محدوده انتخابی که چندین لایه را هم انتخاب کرده بودید در یک لایه جدید کپی شده‌اند.

انتخاب‌ها

 ps-selections

برگزیدن مجدد (Reselect)

 • مک: Cmd+Shift+D
 • ویندوز: Ctrl+Shift+D

یکی از پرکاربردترین کلید ترکیبی در انتخاب هست، با استفاده از این دستور اگر قسمتی را انتخاب کرده‌اید ولی ناخواسته ناحیه انتخاب به کل حذف می‌شود با فشردن این کلید می‌توانید ناحیه انتخابی را دوباره فراخوانی کنید.

انتخاب برعکس شود (Invert selection)

 • مک: Cmd+Shift+I
 • ویندوز: Ctrl+Shift+I

با استفاده از این دستور می‌توانید دور محدوده انتخابی را انتخاب کرده و روی محدوده انتخابی کار کنید. محدوده اصلی‌تان نیز به همان شکل باقی خواهد ماند

انتخاب همه لایه‌ها (Select all layers)

 • مک: Cmd+Opt+A
 • ویندوز: Ctrl+Alt+A

با استفاده از این دستور کل لایه‌هایی که در مدیریت لایه‌ها هستند انتخاب می‌شوند.

کم کردن از محدوده انتخاب، به دلخواه (Deselect from the selection area)

 • مک: Opt+drag
 • ویندوز: Alt+drag

با استفاده از این دستور اگر محدوده انتخابی‌تان را انتخاب کرده‌اید، با نگه داشتن کلید آلت و درگ کردن می‌توانید محدوده انتخابتان را به دلخواه کم کنید.

بیشتر کردن محدوده انتخاب، به دلخواه (Deselect all but the intersected area)

 • مک: Opt+drag
 • ویندوز: Shift+drag

با استفاده از این دستور اگر محدوده انتخابی‌تان را انتخاب کرده‌اید، با نگه داشتن کلید آلت و درگ کردن می‌توانید محدوده انتخابتان را به دلخواه بیشتر کنید.

 کم کردن محدوده انتخاب، اما داخل محدوده (Deselect from the selection area)

 • مک: Shift+Opt+drag
 • ویندوز: Shift+Alt+drag

اگر شما نمی‌خواهید محدوده‌ای را از حالت انتخاب خارج کنید، می‌توانید با استفاده از این کلید ترکیبی هر جایی را که می‌خواهید از حالت انتخاب خارج شود را کلیک کنید.

عدم انتخاب کل تصویر (Deselect the entire image)

 • مک: Command+D
 • ویندوز: Ctrl+D

یکی از پرکاربردترین کلید‌های ترکیبی در فتوشاپ است، می‌توانید با استفاده از این کلید ترکیبی کل محدوده انتخابتان را از حالت انتخاب خارج کنید.

مشاهده دستگیره‌های انتخاب (Find the sizing handles)

 • مک: Cmd+T, Cmd+0
 • ویندوز: Ctrl+T, then Ctrl+0

هنگامی که شما عکسی را داخل داکیومنتتان وارد می‌کنید بسیار سخته که بتونید هندل‌های آن را ببینید با استفاده از این کلید ترکیبی می‌توانید هندل‌های تغییر اندازه محدوده انتخاب را نمایان کرده و به دلخواه تنظیم کنید.

 

براش / پرکننده‌ها

ps-brushes

افزایش/کاهش اندازه قلم‌مو

 • مک: ]/[
 • ویندوز: ]/[

یکی از مهمترین اصول طراحی در فتوشاپ انتخاب درست اندازه براش در هر لحظه است، با استفاده از این کلید‌ها می‌توانید اندازه براش را بزرگ و یا کوچک کنید.

پر کننده(ّFILL)

 • مک: Shift+F5
 • ویندوز: Shift+F5

برای اینکه ناحیه انتخاب شده را سریعا پر کنید از این کلید ترکیبی می‌توانید استفاده کنید.

 افزایش/کاهش مقدار سختی براش (Increase/decrease brush hardness)

 • مک: }/{
 • ویندوز: }/{

مقدار سختی قلم‌مو نیز بسیار مهم است، پس استفاده کنید.

براش قبلی/بعدی (Previous/next brush)

 • مک: ,/.
 • ویندوز: ,/.

با استفاده از این دستور در وقت خود نیز صرفه‌‎جویی کنید و قلم‌مو‌ها را نیز با این کلید ترکیبی انتخاب کنید.

آخرین براش/اولین براش (First/last brush)

 • مک: </>
 • ویندوز: </>

برای انتخاب اولین و آخرین براش از این کلید ترکیبی استفاده کنید.

 

ذخیره و بستن

 pt-saving

ذخیره برای وب و دستگاه‌ها(Save for web & devices)

 • مک: Cmd+Shift+Opt+S
 • ویندوز: Ctrl+Shift+Alt+S

با استفاده از این کلید ترکیبی می‌توانید پنجره معروف و بسیار پرکاربرد ذخیره برای وب و دستگاه‌ها را باز کنید.

بستن و رفتن به نرم‌افزار پل (Close & go to bridge)

 • مک: Cmd+Shift+W
 • ویندوز: Ctrl+Shift+W

بروید و فایل بعدی‌تان را انتخاب کنید.Bridge همانطور که از نامش پیداست، به شما این امکان را می‌دهد تا بعد از بستن فایل به نرم‌افزار

 

 

کار با تصاویر خود

pt-josh

Levels

 • مک: Command+L
 • ویندوز: Ctrl+L

Free Transform

 • مک: Cmd+T
 • ویندوز: Cmd+T

Curves

 • مک: Cmd+M
 • ویندوز: Ctrl+M

Colour Balance

 

 • مک: Cmd+B
 • ویندوز: Ctrl+B

Hue/Saturation

 • مک: Cmd+U
 • ویندوز: Ctrl+U

Desaturate

 • مک: Cmd+Shift+U
 • ویندوز: Ctrl+Shift+U

Content aware scale

 • مک: Cmd+Shift+Opt+C
 • ویندوز: Ctrl+Shift+Alt+C

Create clipping mask

 • مک: Cmd+Opt+G
 • ویندوز: Ctrl+Alt+G

 

 

دیداری

pt-view

نمایش پیکسل های واقعی (View actual pixels)

 • مک: Cmd+Opt+0
 • ویندوز: Ctrl+Alt+0

کلید ترکیبی، نمایش عکس در پیکسل‌های واقعی

متناسب با صفحه نمایش (Fit on screen)

 • مک: Cmd+0
 • ویندوز: Ctrl+0

بهترین راه برای دیدن کل کار بر روی صفحه نمایش‌تان

بزرگ‌نمایی (Zoom in)

 • مک: Cmd+Plus(+)
 • ویندوز: Ctrl+Plus(+)

کوچک‌نمایی (Zoom out)

 • مک: Cmd+Minus(-)
 • ویندوز: Ctrl+Minus(-)

 

متن‌ها در فتوشاپ

pt-text

فزایش / کاهش اندازه متن انتخاب شده ۲واحد (Increase/decrease size of selected text by 2pts)

 • مک: Cmd+Shift+>/<
 • ویندوز: Ctrl+Shift+>/<

با استفاده از این دستور می‌توانید متن‌هایتان را به اندازه ۲ واحد بزرگتر کنید، با تکرار، بزرگتر می‌شوند.

 

 

فزایش / کاهش اندازه متن انتخاب شده ۱۰واحد (Increase/decrease size of selected text by 10pts)

 • مک: Cmd+Option+Shift->/<
 • ویندوز: Ctrl+Alt+Shift+>/<

با استفاده از این دستور می‌توانید متن‌هایتان را به اندازه ۱۰ واحد بزرگتر کنید، با تکرار، بزرگتر می‌شوند.

فزایش / کاهش اندازه فاصله کاراکترها (Increase/decrease kerning or tracking)

 • مک: Option+Right/Left Arrow
 • ویندوز: Alt+Right/Left Arrow

تعیین مقدار فاصله متن‌ها با استفاده از این دستور

تراز متن به سمت چپ / مرکز / راست (Align text left/center/right)

 • مک: Cmd-Shift-L/C/R
 • ویندوز: Ctrl+Shift+L/C/R

یک راه بسیار سریع و خوب جهت تراز متن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 76
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 217
 • بازدید ماه : 585
 • بازدید سال : 8,317
 • بازدید کلی : 61,101