close
تبلیغات در اینترنت
هنر فیلمبرداری یا Cinematography در انیمیشن (قسمت اول)‌
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

هنر فیلمبرداری یا Cinematography در انیمیشن (قسمت اول)‌   این مبحث توسط Ron Doucet در ۳قسمت تدوین و تا پارت دوم‌اش منتشر شده‌است. او سابقه‌ای ۱۴ساله در تولیدات انیمیشنِ تلوزیونی دارد.  این مطلب قصد دارد تا به بررسی و آنالیز روابط عناصر بصری داخل کادر بپردازد. این روند از طریق چیدمان و کنترل عناصر در صفحه‌ی نمایش آغاز می‌شود که فیلم‌ساز را قادر می‌سازد تا چشم و توجه را هدایت کند تا عواطف بیننده را تحت تاثیر قرار دهد. مقدمه‌ای بر سینماتوگرافی:…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

هنر فیلمبرداری یا Cinematography در انیمیشن (قسمت اول)‌

Mr.Apix بازدید : 38 دوشنبه 19 خرداد 1393 نظرات ()

هنر فیلمبرداری یا Cinematography در انیمیشن (قسمت اول)‌

 

the-incredibles- cinematography-puyanama (1)

این مبحث توسط Ron Doucet در ۳قسمت تدوین و تا پارت دوم‌اش منتشر شده‌است. او سابقه‌ای ۱۴ساله در تولیدات انیمیشنِ تلوزیونی دارد.  این مطلب قصد دارد تا به بررسی و آنالیز روابط عناصر بصری داخل کادر بپردازد. این روند از طریق چیدمان و کنترل عناصر در صفحه‌ی نمایش آغاز می‌شود که فیلم‌ساز را قادر می‌سازد تا چشم و توجه را هدایت کند تا عواطف بیننده را تحت تاثیر قرار دهد.

مقدمه‌ای بر سینماتوگرافی:

سینماتوگرافی Cinematography به خودی خود یک “هنر” است. که شامل ۳فاکتور اصلی و اساسی است:

۱-      طریقه‌ی قرار گیری شخصیت‌ها (کاراکترها) و لوازم در داخل قاب یا فریم.

۲-      نحوه‌ی حرکت این کاراکتر‌ها و لوازم در داخل همین کادر ثابت.

۳-      نحوه‌ی حرکتِ خودِ قاب یا فریم.

تعداد کمی از فیلم‌سازان از پتانسیل واقعی “ترکیب‌بندی” استفاده می‌کنند. توضیحِ مفهوم تصویرِ درحالِ تغییر ممکن است بسیار دشوار باشد، به این دلیل که باید این ۳فاکتور را در سراسر کار به صورتِ همزمان کنترل کرد. فیلم‌ساز، برخلاف عکاس و کارگردانِ تئاتر، ساخته‌های بصری و ترکیب‌ِ آنها را درون محدوده‌ای انعطاف‌پذیر و همیشه درحالِ تغییر ارائه می‌دهد.

the-incredibles- cinematography-puyanama (2)

در انیمیشن، واژه‌ی Staging  (قواعد۱۲گانه)اشاره به نحوه‌ی جلب توجه بیننده دارد. و عناصری که مهمتر هستند را خوانا و قابل درک می‌سازد.چه اتفاقی می‌افتد و چه اتفاقی افتاده است. این جمله ممکن است معانی مختلفی داشته باشد، مثل: جاگذاری کاراکتر در قاب، استفاده از نور و سایه، زاویه و موقعیت فیزیکی دوربین.

در یک انیمیشن دیجیتال کامپیوتری، سینماتوگرافی در ۲بخش قابل تفکیک است.

۱-لی‌آوت LayOut

2- نورپردازی Lighting

اما خلق یک ترکیب‌بندی قدرتمند غایت نهایی این مرحله‌ به شمار می‌آید. همگی در خصوص: تاکید بر موضوع/حالت/حرکت‌ تصویر به طوری که محتوی تصویر به راحتی قابل فهم، زیبا و از نظر بیننده خوش‌آیند باشد. کارگردان کنترل آزادانه و بی‌نهایتی روی دوربین، نور، عمق‌میدان، پرسپکتیو و قرارگیری سوژه‌ها و تنظیم آنها در طول فیلم دارد. هنگامی که بازیگرها را در لوکیشن فیلم‌برداری می‌کنید، مقداری فیلم‌برداری مجدد و برداشت‌های مختلفی خواهید داشت و بعد می‌توانید نتیجه را ببینید!، تدوین و مراحل پس‌از تولید هم می‌تواند کمی تنظیمات روی مواد اولیه پیاده کند، می‌توانید جلوه‌های ویژه اضافه کنید و چند حقه‌ی تازه و بسیاری چیزهای دیگر، نکته اینجاست که روی تصویری که درحال مشاهده‌اش هستید کار می‌کنید.

اما در انیمیشن ماه‌ها حتی سال‌ها مراحل پیش‌تولید زمان‌بر است تا نتیجه‌ی: ظاهربصری، لباس‌ها، لوکیشن‌ها، لوازم و شخصیت‌ها مشخص و معین شود. اما درنهایت هر شات از فیلم انیمیشن به نوعی “طراحی” می‌شود. استوری‌بورد و هنرمندانِ بخش ویژوال کار خود را از مدت‌ها قبل از اینکه شات‌ها در کامپیوتر (رایانه!) انیمیت و رندر شود آغاز می‌کنند. و باز هم به اصلاح و بهبودِ مستمرِ شات‌ها، کیفیتِ کات‌ها و روابط فی‌مابین آنها می‌پردازند تا در نهایت دقیقا به چیزی که می‌خواهند برسند. PIXAR یا پیکساری‌ها!، معروفند به گروه‌هایی که “سالها” در این مراحل زمان صرف می‌کنند. هزاران طرح اولیه از نماهای فیلم طراحی می‌کنند که داستان را مصور کرده باشند تا ارتباط موثری با داستان، شخصیت‌ها و فضاها برقرار کرده باشند.

the-incredibles- cinematography-puyanama (1)

یک صحنه شامل عناصری هست که به تنهایی وجود دارند، و توجه مخاطب را هدایت می‌کنند تا سرگردان نشود. اما در انیمیشن “شگفت‌انگیزها” هر شات “مرکز توجه” است!.

هنگامی که اولین بار فیلم را در تئاتر دیدم، سریعا متوجه این نکته شدم که تمامی شات‌ها  به صورت فوق‌العاده‌ای تنظیم شده‌اند و بسیاری از حرف‌ها و افکار به صورت نامحسوس در ترکیب‌بندی‌ها رعایت و گنجانده شده است. این فیلم برای من بسیار خاص به نظر می‌رسید، کاری که در فیلم‌های قبل از آن انجام نشده بود و توجه بسیار ویژه‌ای به سینماتوگرافی در این فیلم شده بود. قبلا در انیمیشن‌های دیگر به این نکته پی نبرده بودم تا به این اندازه به کار با دوربین‌ها، زوایای دراماتیک پرداخته شده باشد؛ این فیلم مثال بارزی از بهره‌گیری درست و تمام و کمال از قابلیت‌های ژانر superhero/action-adventure است که در عمل انجام شده بود!.

منبع:puyanama.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 23
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 164
 • بازدید ماه : 532
 • بازدید سال : 8,264
 • بازدید کلی : 61,048