close
تبلیغات در اینترنت
گرامر بصریِ حرکت در انیمیشن
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

حرکات کاراکتر باعث می‌شود تا به داستان و شخصیت کاراکتر پی ببریم.( در مواردی، اگر انیمیشن کامپیوتری روی اشکال انتزاعی پیاده شده باشد، نه کاراکتر، در این‌صورت شکل‌ها و زمانبندی در کنار افکت‌های صوتی داستان را برایمان نقل می‌کند.) “حرکت” یا “Motion” بهترین ابزار برای هدایت توجه بیننده به نقطه‌ی خاصی از تصویر است.به عنوان مثال: حرکت سوژه‌ای در بکگراند توجه مخاطب را از سوژه‌ی اصلی به پشت سر او معطوف می‌کند. استفاده از “حرکت”…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

گرامر بصریِ حرکت در انیمیشن

Mr.Apix بازدید : 84 پنجشنبه 04 آبان 1391 نظرات ()

حرکات کاراکتر باعث می‌شود تا به داستان و شخصیت کاراکتر پی ببریم.( در مواردی، اگر انیمیشن کامپیوتری روی اشکال انتزاعی پیاده شده باشد، نه کاراکتر، در این‌صورت شکل‌ها و زمانبندی در کنار افکت‌های صوتی داستان را برایمان نقل می‌کند.) “حرکت” یا “Motion” بهترین ابزار برای هدایت توجه بیننده به نقطه‌ی خاصی از تصویر است.به عنوان مثال: حرکت سوژه‌ای در بکگراند توجه مخاطب را از سوژه‌ی اصلی به پشت سر او معطوف می‌کند. استفاده از “حرکت” برای هدایت چشم بیننده به نقطه‌ی خاص که از قبل طراحی شده، می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

ترکیب‌های متفاوتی از زمانبندی، سرعت، ریتم و Choreography با حرکات مختلفی انجام می‌شود که شامل: حرکت پایه Primary Motion، حرکت ثانویه Secondory Motion، حرکت تداخلی یا Overlapping Motion، حرکت متناوب یا Staggered Motion و حرکت‌های فیکس یا Motion Holdها می‌باشند. اینها فقط روی کاراکتر و Objectها پیاده نمی‌شوند، بلکه روی دوربین نیز کاربرد دارند. دوربین‌های مجازی در انیمیشن رایانه‌ای نقشی اساسی ایفا می‌کنند، حرکات آنها، موقعیت قرارگیری‌شان، نقطه‌ای که به آن تمرکز کرده‌اند و همچنین فاصله‌ی کانونی، ابزارهایی قدرتمند در داستانسرایی هستند.

لحظه‌ای که شخصیت‌های انیمیشن
My Date From Hell
به صورت ویژوالی توسط یک رشته ماکارونی به هم نزدیک شده‌اند.
۲۰۰۶ Filmakademie Baden-Wurttemberg, Tim Weimann, Tom Bracht, Patrick Wachowiak.

طرح‌ریزی حرکت یا Choreography (که فکر می‌کنم واژه‌ی مناسبی برای این بحث باشد)، یعنی پیش‌بینی و برنامه‌ریزیِ حرکت تمامی یا قسمتی از Objectهای درون صحنه در طول یک Action.

Motion Choreography از برنامه‌ریزی آکسیون و تبدیل آن به قطعات قابل مدیریت آغاز می‌شود، این کار وقتی که درحال انیمیت کاراکتری هستیم که باید بخش‌های زیادی از آن در یک زمان حرکت می‌کند، بسیار کمک کننده است. همچنین، در پالایش و اصلاح حرکت‌های ظریف نیز به کار می‌آید.

حرکت ساده یا Simple Motion، حرکت سوژه در یک راستا، مثلا محور X تا یک موقعیت مشخص است. حرکت پیچیده یا Complex Motion، هنگامی است که قسمت یا تمام سوژه در جهات مختلف با سرعت و ریتم‌ گوناگون حرکت می‌کند. در گرافیک کامپیوتری محیط‌ها از آبجکت‌های گوناگونی تشکیل شده است، اکثر مدل‌ها –بخصوص کاراکترها- از مفاصل زیادی تشکیل شده که حرکات پیچیده را اجتناب ناپذیر می‌کند.

حرکت پیچیده، نیازمند “حرکت حاکم” یا “حرکت پایه” و به دنبال آن، حرکت ثانویه است. حرکت پایه در یک شات، حرکتی است که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند. حرکت پایه در یک کاراکتر، حرکتی است که داستان را نقل و اکشن را به جلو هدایت می‌کند. به عنوان مثال در یک محیط داخلی، حرکت پایه، می‌تواند شامل خنده‌های مکرر دو دوست در یک میهمانی باشد، به طوری که توجه دیگران را به خود جلب کند. حرکت ثانویه هم کامل کننده یا مکمل این حرکات است. در حرکت پرش، کاراکتر انگشتانش را جمع می‌کند، حرکت ثانویه به نوعی به حرکت اصلی پاسخ می‌دهد و در طول زمان خود می‌تواند به عنوان حرکت اصلی جایگزین شود.

Overlapping Motion که staggered Motion نیز نامیده می‌شود، شامل حرکاتی است که پشت‌سرهم ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال: درختی که توسط باد تکان می‌خورد، شاخه‌های کوچک در یک ریتم تکان می‌خورند و شاخه‌های بزرگتر با ریتمی دیگر… .در انیمیشن‌ها باید حرکات پشت‌سرهم بر اساس قانون Overlapping Motion ایجاد شود. قبل از اتمام یک حرکت، حرکتی جدید آغاز می‌شود.

Motion Holdها زمانی هستند که کاراکتر کاری را انجام می‌دهد و متوقف می‌شود، به این منظور که مخاطب متوجه وضعیت جدید بشود یا بیننده بتواند آن را حدس بزند یا مقدمه‌ای باشد برای آغاز حرکت جدید. یک شات انیمیت شده، می‌تواند لایه‌های متعددی از حرکت را داشته باشد. در اینگونه شات‌ها باید ابتدا حرکات پایه انیمیت شوندو سپس حرکات ثانویه آن را کامل کنند؛ در نهایت با سویچ بین این لایه‌ها، آنها را به حد ایده‌آل رساند.

انیمیت حرکات در لایه‌های جداگانه، بسیار راحت و مناسب است. چون چالش‌های حرکتی را به قسمت‌های کوچکتر و قابل مدیریت تبدیل می‌کند. حتی در انیمیشن‌های جدی و حرفه‌ای یک ضرورت به شما می‌رود، چون کلید‌ها در لایه‌های مختلفی از حرکت‌ها ایجاد شده‌اند و این کلید ها  در زمانهای مختلف روی تایم‌لاین قرار دارند.

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 80
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 221
 • بازدید ماه : 589
 • بازدید سال : 8,321
 • بازدید کلی : 61,105