close
تبلیغات در اینترنت
کمک به انیمیتِ کاراکتر با استفاده از تصاویر ویدئویی
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

    با ظهور دوربین‌های کوچک دیجیتال (مانند دوربین‌های موبایل که قادرند تصاویر و عکس‌هایی با کیفیت مناسب بگیرند) تهیه‌ی منبع ویدئو برای یک اکشن که می‌خواهید انیمیت کنید بسیار ساده‌تر از گذشته شده است. این کار مشابه همان کاری هست که انیماتورهای دهه ۳۰ انجام می‌دادند.…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

کمک به انیمیتِ کاراکتر با استفاده از تصاویر ویدئویی

Mr.Apix بازدید : 60 سه شنبه 14 شهريور 1391 نظرات ()

 

 

با ظهور دوربین‌های کوچک دیجیتال (مانند دوربین‌های موبایل که قادرند تصاویر و عکس‌هایی با کیفیت مناسب بگیرند) تهیه‌ی منبع ویدئو برای یک اکشن که می‌خواهید انیمیت کنید بسیار ساده‌تر از گذشته شده است. این کار مشابه همان کاری هست که انیماتورهای دهه ۳۰ انجام می‌دادند. تمامی فیلم‌های دیزنی منابع عظیمی از فوتیج‌های ویدئو و عکس داشتند و از آنها در انیمیت شات‌ها استفاده می‌شد که هم‌اینک این روش در این استودیو‌ها ادامه دارد. برخی از انیماتورها در خصوص این روش فکر می‌کنند این کار نوعی “گول زدن” است!. به این دسته از انیماتورها باید گفت که این کار انیمیشن شما را بهینه می‌کند، بد نیست قبل از هر کاری، با صرف کمی زمان و انرژی در مقابل دوربین به کار خود کمک کنید.

خودتان یا فرد دیگری می‌تواند برایتان بازی کند، سپس آن را در کامپیوتر خود باز کنید و در حین انیمیت از آن استفاده کنید. این کار حس بهتری از حرکت را ایجاد می‌کند، بازیِ چیزی، باعث می‌شود به صورت سریالی پیوندی میان ذهن و حرکت بوجود می‌آید، سپس با انیمیت آن حرکت، ذهن ناخودآگاه‌تان این اطلاعات را رسم کرده و کمک می‌کند بهتر و راحت‌تر انیمیت کنید. ورزشکاران نیز مشابه این کار را به اسم “Visualisation” یا “تصور”  انجام می‌دهند، آنها تمرکز کرده و حرکتی که باید اجرا کنند را با تمامی جزئیاتش تصور می‌کنند (حتی فریم به فریم). این باعث می‌شود ارتباطات زنجیرواری در ذهنشان شکل بگیرد تا ناخودآگاهشان قبل از اجرای حرکت، در جریان آنچه باید انجام شود قرار بگیرد.

پس، وقتی آماده‌اید تا صحنه‌ای را انیمیت کنید، لیستی از اتفاقاتی که قرار است بیفتد را تهیه کنید (مرد می‌نشیند و کتاب می‌خواند، اطراف را برانداز می‌کند، ناگهان جا می‌خورد و به صورت اغراق آمیزی نگاه می‌کند و…) چند دقیقه آن را خودتان اجرا کنید تا ببینید نیازمند چه چیزهایی است. از شخصی بخواهید تا با دوربینش آن را ضبط کند، یا خودتان آن را در اتاقی خالی جاسازی کرده و رکورد را فشار دهید!، در انواع مختلف و با زمانبندی‌های گوناگونی آن را اجرا کنید. سپس خواهید دید ایده‌هایی به سراغتان می‌آید که قبلاً هنگامی که مستقیما در کامپیوتر شروع به انیمیت می‌کردید هیچ‌گاه به ذهنتان نمی‌آمد.

فیلم‌ها را از دوربینتان روی کامپیوتر کپی کنید و چندین بار آنها را ببینید. سعی کنید احساستان را در حین انجامش بفهمید. از انواع برداشت‌هایتان قسمت‌هایی که احساس می‌کنید خوب است را روی انیمت و کاراکتر دیجیتالی خود پیاده کنید. مهمترین نکته در این قسمت این است: این ویدئو‌ها را کورکورانه روی کاراکتر کپی نکنید. “ماهیت آن را بردارید.” شاید لازم باشد زمانبندی را کند کنید( معمولاً باید چیزها را کندتر از زندگی واقعی انیمیت کنید)، شاید لازم باشد هر حالت یا Pose را اغراق‌آمیز کنید.

با مشاهده‌یِ چنیدین بارِ ویدئوها (نزدیک به جایی که دیوانه‌تان کند!) چند اسکچ تامبنیل هم بزنید تا بعداً به آنها رجوع کنید. همچنین کمک می‌کند تا آنچه را که در حال انیمیت‌اش هستید، بهتر و تمیزتر بدانید.

در نهایت، بعد از اینهمه جستجو، انیمیت را آغاز کنید، دائماً به ویدئو، تامبنیل‌ها و قابلیت‌های خودتان مراجعه کنید تا حرکت‌ها را خلق کنید. هیچ‌گاه فکر نکنید که این کار، با گذاشتن آینه کنار مونیتو‌رتان حل می‌شود و کمک شایانی به شما برای انیمیت می‌کند…!

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 13
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 749
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 886
 • بازدید ماه : 1,468
 • بازدید سال : 3,162
 • بازدید کلی : 55,946