close
تبلیغات در اینترنت
انیمیشن به عنوان رسانه‌ای تصویری
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

انیمیشن،کمیک استریپ و بازی هر سه از جمله رسانه های تصویری به شمار می‌روند که نویسنده باید در آنها توانایی نیرومندی در به تصویر کشیدن داستانها داشته باشد تا بتواند آنها را مجسم کرده در ذهن خود دیده و بر روی کاغذ به زبان نوشتاری پیاده سازی و ترجمه کند‌.   از آنجاییکه اینها رسانه های دیداری هستند‌، یک قانون مهم  که تا پایان کارتان با آن سر و کار خواهید داشت را به یاد داشته باشید‌: نمایش دهید، تعریف نکنید‌.     فرض بر این است که این دستورالعمل‌ها می‌توانند…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

انیمیشن به عنوان رسانه‌ای تصویری

Mr.Apix بازدید : 94 چهارشنبه 18 مرداد 1391 نظرات ()

انیمیشن،کمیک استریپ و بازی هر سه از جمله رسانه های تصویری به شمار می‌روند که نویسنده باید در آنها توانایی نیرومندی در به تصویر کشیدن داستانها داشته باشد تا بتواند آنها را مجسم کرده در ذهن خود دیده و بر روی کاغذ به زبان نوشتاری پیاده سازی و ترجمه کند‌.

 

از آنجاییکه اینها رسانه های دیداری هستند‌، یک قانون مهم  که تا پایان کارتان با آن سر و کار خواهید داشت را به یاد داشته باشید‌: نمایش دهید، تعریف نکنید‌.  

 

فرض بر این است که این دستورالعمل‌ها می‌توانند برای نوشتن فیلمنامه‌ی فیلمهای سینمایی و تلویزیونی نیز به خوبی مورد استفاده قرار گیرد‌. یکی از تفاوت های بارز فیلم‌های سینمایی و (انیمیشن/کمیک استریپ/بازی)‌ها در شخصیتی است که در نهایت قرار است فرم نهایی این نوشته ها را تفسیر نماید‌. در فیلم سینمایی شما ابتدا برای تهیه کنندگان و کارگردانان مینویسید‌. که پس از آن، آنها مواد اولیه‌ای را که شما تهیه کرده اید(فیلم‌نامه) را شکل داده و فهم‌پذیر می کنند‌. این یکی از وظایف ویژه کارگردان‌ها است‌. آنها برای تعیین اینکه متن داستان چگونه تبدیل به فیلم یا نمایش تلویزیونی بشود صافی اصلی هستند. در انیمیشن/کمیک استریپ/بازی متن بیشتر برای بازیگران نوشته می‌شود‌. آنها کسانی هستند که متنی را که شما نوشته‌اید برای مخاطبین قابل درک و فهم می کنند‌. این طراح، تصویرگر انیمیشن و برنامه‌نویس ها هستند که متن بازی شما را تفسیر می‌کنند‌. این امر بیشتر به ارتباط‌ با همکارانتان در تهیه ربط دارد تا فروش کلماتتان به عوامل ساخت فیلم یا برنامه تلویزیونی‌. (آنها بیشتر همکارانتان در خلق اثر به شمار میروند تا صرفا خریداران کلماتتان برای ساخت فیلم هایشان)

در دو مورد از سه مورد اعلام شده یعنی انیمیشن و بازی به تکنیک‌های بیرونی نویسندگی نیاز است‌. در این دو، همه چیز در درجه اول باید از طریق حواس بینایی و شنوایی بیان شود‌.

کمیک‌ها یا داستان‌های مُصَوّر فرمی از نوشتن را می‌طلبند که هم روایت ظاهری و هم باطنی داشته باشد که اجازه آزادی عمل بیشتری در بیان اطلاعات درباره حواس دیگر و تفکرات شخصیت‌های داستان می‌دهند . اما تمام اینها باید در حیطه‌ی ارتباط یکی از حواس یعنی بینایی انجام شود‌‍.

جنبه‌ی اشتراکی دیگر این سه فرمت این نکته است که هر سه تحت الشعاع ژانرهای مشابهی قرار دارند‌. به طور کلی‌، آنها فانتزی‌fantasy ، علمی تخیلیSci-Fi، و هیجانی ماجراجویانه Action-adventure هستند (به قهرمانانی در یک یا هر سه این بخش ها می توان اشاره نمود)‌. این فرمت‌ها به نویسندگانی نیاز دارند که این ژانر ها را درک کرده و نوشتن در این حوزه ها ماهر باشند‌. اگر می‌خواهید برای انیمیشن‌، کمیک استریپ و یا بازی بنویسید احتمالا به این ژانرها علاقمندید‌. شما باید در این ژانرها به روز و مطلع باشید چون از شما انتظار می‌رود منابعی از کتاب ها و فیلمها و برنامه‌های تلویزیونی و یا بازی ها را در آن ژانر مطالعه و درک کنید‌. اگر کارفرمایانتان استخدامتان را منوط به شناخت و درک درستی از این منابع کردند تعجب نکنید‌، آنها قصد دارند مطمئن شوند که شما توانایی اجرای آنچه را که مد نظرشان است و بسیار هم به این منابع مرتبط است در پروژه هایشان دارید یا نه؟

این امر شامل ژانرهای دیگری همچون بازی‌های ورزشی و شبیه‌سازی ها و … نمی‌باشد‌. به خاطر طبیعت این گروه از بازیها (بازیهای ورزشی و شبیه سازی‌ها و …) آنها به نحوی مناسب در قالب تعاریف انیمیشن یا داستانهای مصور نمی‌گنجند‌. این ژانرها بخش‌های مهمی از رسانه‌ای به نام بازی های ویدئویی هستند، اما این ماهیت‌های فانتزی‌، علمی‌تخیلی و ماجراجویانه‌است که بیشترین ارتباط را میان سه رسانه مذکور را برقرار می‌سازد .

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 50
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 191
 • بازدید ماه : 559
 • بازدید سال : 8,291
 • بازدید کلی : 61,075