close
تبلیغات در اینترنت
مقدمات کاراکتر انیمیشن – قسمت چهارم
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

slow in- slow out: نکته ی دیگری که در انیمت باید رعایت شود، ورود به کلید و خروج از آن است. حرکت، بی درنگ شروع و پایان نمی گیرد. معمولا شروعی سریع و پایانی آهسته دارند. جاذبه عاملی است که روی کاراکتر ها تاثیر دارد، اگر در حال تنظیم این تاثیر هستید، بهترین نوع Bezier Curve است، تاثیری طبیعی داشته و حرکت را قابل باور می کند. اگر کاراکتری با شدت به دیوار برخورد می کند، اینجاست که نباید از این تاثیر استفاده کنید، بهترین روش، Flat کردن منحنی است. نیرو و کشش، عنصر دیگری است که کاراکتر را تحت تاثیر قرار…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

مقدمات کاراکتر انیمیشن – قسمت چهارم

Mr.Apix بازدید : 90 چهارشنبه 18 مرداد 1391 نظرات ()

slow in- slow out:

نکته ی دیگری که در انیمت باید رعایت شود، ورود به کلید و خروج از آن است. حرکت، بی درنگ شروع و پایان نمی گیرد. معمولا شروعی سریع و پایانی آهسته دارند. جاذبه عاملی است که روی کاراکتر ها تاثیر دارد، اگر در حال تنظیم این تاثیر هستید، بهترین نوع Bezier Curve است، تاثیری طبیعی داشته و حرکت را قابل باور می کند. اگر کاراکتری با شدت به دیوار برخورد می کند، اینجاست که نباید از این تاثیر استفاده کنید، بهترین روش، Flat کردن منحنی است.

نیرو و کشش، عنصر دیگری است که کاراکتر را تحت تاثیر قرار می دهد، تجهیز کاراکتر ها مجموعه ای از Joint هاست . اگر نیرویی به دست وارد شود، مقداری زمان لازم خواهد بود تا به شانه برسد.

Squash and Stretch :

کاراکتر ها از گوشت و استخوان تشکیل شده اند، گوشت در حین حرکت نرم و منعطف است. با ایجاد این حالت ها در Rigging کاراکتر ها، می توانید این فرم را ایجاد و انیمیت کنید. مثال کلاسیک آن، توپ جهنده است، وقتی توپ به زمین برخورد می کند، تحت تاثیر جاذبه، Squash می شود و در حین جهش، Stretch می شود. همین قاعده  در انیمیت کاراکترها نیز صدق می کند. وقتی کاراکتری می پرد، وقتی از زمین بلند می شود، کمی کش آمده و با برخورد پاها به زمین، کمی جمع می شود. این بدان  معنا نیست که کاراکترها حجمی منعطف دارند، این تاثیر روی استخوان ها بوجود می آید، کاراکتر با برخورد پاهایش به زمین، تحت تاثیر جاذبه، زانوهایش خم می شود تا شوک حاصله از تماس با زمین را کم کند.

وقتی حالت کشش و جمع شدگی را انیمیت می کنید، باید حواستان به حجم یا Volume کاراکتر باشد. اگر در این بین تغییری ایجاد شود، مانند این است که کاراکتر دائما در حل کوچک شدن یا بزرگ شدن است !.

وقتی روی پروژه ای واقع گرایانه کار می کنید، نباید از Squash and Stretch در ساختار درونی آن استفاده کنید. نیازی نیست تا با حجم سراسری کاراکتر بازی کنید، فقط حرکت های واقعی از کاراکتر انتظار دارید. یک Squash and Stretch واقعی در این نوع کاراکترها استفاده ی درست از اسکلت آنها در حین انیمیت است. به این معنی که مفاصل و نیرو های وارده به این قسمت ها را طوری انیمیت کنید که تداعی کننده ی Squash and Stretch در فرم واقعی باشد.

Squash and Stretch در انیمیشن های کارتونی کاربرد دارد. خود این تاثیر هم بر پایه ی دنیای واقعی است. راحت ترین روش برای این حالت، Scale است. بر اساس موقعیت  اجزاء مورد نیاز را در راستای محور مورد نظر Scale کنید. برای کنترل هر چه بیشتر و بهتر، به یک Rigger خوب اعتماد کنید تا شخصیت را با تمامی قابلیت های Squash and Stretch برایتان آماده کند.

اگر کاراکتر تان اسکلت دارد، می توانید بوسیله ی تجهیز Bone ها، این حالت را روی آنها ایجاد کنید. به عنوان مثال اگر مایلید که این اتفاق روی دستان کاراکتر باشد، با تجهیزدست به قابلیت ها Squash and Stretch و تحت تاثیر داشتن Effector روی آن، می توانید در حین انیمیت، با انیمیت Effector ، کشش را ایجاد کنید.

تمامی مواردی که در قواعد ۱۲ گانه ی انیمیشن ذکر شده است، می تواند به مقدار زیادی روی انیمیت و کیفیت کارتان تاثیر گذار باشد. برای مشاهده ، به مبحث قواعد ۱۲ گانه انیمیشن در همین بخش رجوع کنید

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 75
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 442
 • بازدید ماه : 810
 • بازدید سال : 8,542
 • بازدید کلی : 61,326