close
تبلیغات در اینترنت
مقدمات کاراکتر انیمیشن – قسمت دوم
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

زمانبندی در کامپیوتر : برخی از پروژه ها از Xsheet برای زمانبندی استفاده نمی کنند، ( مثل خودمون !) در این صورت، تعیین زمانبندی حرکت بر عهده ی انیماتور با نظارت مستقیم کارگردان است. توسط نرم افزار های High-end کنونی ۳D می توانید دیالوگ ها را مستقیما وارد نرم افزار کنید، روی سیستم های سریع، این امکان را به انیماتور می دهد تا به صورت RealTime روی انیمیت دیالوگ و تعیین زمانبندی حرکت کار کند. همچنین پس از اصلاح انیماتیک توسط کارگردان، انیماتور می تواند بر اساس آن، زمانبندی اولیه را بخواند، این راحت ترین…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

مقدمات کاراکتر انیمیشن – قسمت دوم

Mr.Apix بازدید : 66 چهارشنبه 18 مرداد 1391 نظرات ()

زمانبندی در کامپیوتر :

برخی از پروژه ها از Xsheet برای زمانبندی استفاده نمی کنند، ( مثل خودمون !) در این صورت، تعیین زمانبندی حرکت بر عهده ی انیماتور با نظارت مستقیم کارگردان است. توسط نرم افزار های High-end کنونی ۳D می توانید دیالوگ ها را مستقیما وارد نرم افزار کنید، روی سیستم های سریع، این امکان را به انیماتور می دهد تا به صورت RealTime روی انیمیت دیالوگ و تعیین زمانبندی حرکت کار کند. همچنین پس از اصلاح انیماتیک توسط کارگردان، انیماتور می تواند بر اساس آن، زمانبندی اولیه را بخواند، این راحت ترین راه است و بسیار مشابه Xsheet عمل می کند.

چقدر زمان لازم است ؟ سوالی که همیشه انیماتور ها در گوشه ی ذهن دارند. زمان زیاد، فیلمتان را آهسته و خسته کننده می کند و زمان کم، فیلمتان را سریع و غیر قابل فهم می کند. اگر تخمین مناسبی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام حرکت ندارید، حدس بزنید ! همیشه می توانید فریم ها را اضافه و حذف کرده و نتیجه را مشاهده کنید ، کامپیوتر ها این امکان را فراهم کرده اند تا انیماتور ها به سادگی فریم ها را ویرایش کنند.

یک کار در هر لحظه :

مخاطب باید حرکت را درست درک کند. پس باید حرکت ها را تمیز و در زمان درست به او نشان دهید. اگر کاراکتر با سرعت بسیار زیادی لگد بزند، بیننده زمان زیادی برای خواندن حرکت نخواهد داشت.

همیشه یادتان باشد که مخاطب شما، برای اولین بار است که کارتان را می بیند. پس باید، او را راهنمایی کنید، و مطمئن باشید که به جایی نگاه خواهد کرد که می خواستید. به عنوان مثال در تام و جری ، وقتی تام درست در میان آسمان و زمین است، مستقیما به دوربین نگاه می کند تا بیننده واقعا بداند که او متوجه شده که محکوم به نابودی است ! حالت بدن ثابت بوده و فقط پلک می زند ! ، در این حالت بیننده همان فکری را می کند که او در ذهن دارد و در چند فریم، از کادر خارج می شود.

حرکت وقتی خوانده می شود که بیننده تمرکز کرده باشد، در این صورت ، انیماتور هم باید چشمان بیننده را به داخل حرکت هدایت کرده و مطمئن باشد که حرکت قابل فهم و درک بوده است. البته این بدین معنی نیست که : سریع یا کند انیمیت نکنید! بلکه تمامی این موارد در ارتباط با نوع و سبک پروژه ای است که در حال کار روی آن هستید .

حس خوب زمانبندی درست، چیزی است که انیماتورها در سالیان دراز بدان دست یافته اند، دیدن و بررسی کردن دنیای اطراف ، اولین قدم در رسیدن به یک زمانبندی خوب است. بسیاری از انیماتورهای موفق دیدن وبرسی کردن را چه در دنیای واقعی و چه در فیلم ، جزء موثر ترین روشها عنوان کرده اند.

تمامی حرکت ها بر اساس رفتار دنیای اطراف است، حرکت های کارتونی ، اغراق شده ی حرکت ها در دنیای طبیعی است. درست به مانند کلاس های طراحی، ابتدا هنرمند اجسام را آنالیز کرده ، سپس طراحی فیگور می کند، در نهایت دانسته های دنیای واقعی را در فرم کارتونی و شخصیت های کارتونی مورد استفاده قرار می دهد. پس اگر حرکت بدن را در دنیای واقعی بررسی کنید، می توانید آن را اغراق شده، روی شخصیت های انیمیشن پیاده کنید.

ویراستار منحنی یا Curve Editor :

بسیاری از نرم افزار های ۳D از منحنی هایی برای نمایش زمان و حرکت بهره می جویند. این منحنی ها در مشاهده ی حرکت و اصلاح  آن بسیار مفید هستند. شناخت محیط Curve از مهمترین وظایفی است که انیماتور باید انجام دهد. این نوع نمایش در تمامی نرم افزار ها مثل هم بوده و نوع نمایش آنها تفاوت دارد. معمولا بخش افقی نمودار منحنی، بیانگر زمان ، و بخش عمودی آن، بیانگر پارامتر های قابل انیمیت مثل Position, Rotation,Scale است. تمامی این موارد به صورت تصویری به شما می گویند که حرکت چگونه اتفاق افتاده است.

در تمامی نرم افزار های ۳D ، ۳ نوع منحنی برای Object وجود دارد: مختصات X,Y,Z ، با تغییر پارامتر های این محورها، می توانید در همین محیط نیز حرکت را ایجاد کنید. این منحنی ها در ویرایش حرکت ها بسیار مفید هستند، به عنوان مثال : برای این که در شاتی مطمئن شوید که پای کاراکتر در تماس با سطح زمین هست، باید محور آن، مابین فریم های مورد نظر FLAT باشد.

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 396
 • بازدید ماه : 764
 • بازدید سال : 8,496
 • بازدید کلی : 61,280