close
تبلیغات در اینترنت
چگونه استوری بورد طراحی کنیم ۴
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

از کف به عنوان صحنه استفاده کنید. Use the Floor as a Stage والت همیشه از ترفند عالی برای ایجاد عمق استفاده می کرد، او زمینی که کاراکتر روی آن ایستاده یا نشسته است را طراحی می کرد و واقعا برای نشان دادن عمق و طراحی کاراکتر در فضای سه بعدی بسیار کمک کننده بود.    همیشه طراحی هایتان را با چرخش ها و زوایا جذاب کنید.  استفاده از توانایی های بازی بدن The Body’s Acting Performance زبان بدن گویای حس و حال کاراکتر است، بدن دروغ نمی گوید، از آن برای انتقال احساس استفاده کنید. جزءی از…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

چگونه استوری بورد طراحی کنیم ۴

Mr.Apix بازدید : 73 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

از کف به عنوان صحنه استفاده کنید. Use the Floor as a Stage

والت همیشه از ترفند عالی برای ایجاد عمق استفاده می کرد، او زمینی که کاراکتر روی آن ایستاده یا نشسته است را طراحی می کرد و واقعا برای نشان دادن عمق و طراحی کاراکتر در فضای سه بعدی بسیار کمک کننده بود.

   همیشه طراحی هایتان را با چرخش ها و زوایا جذاب کنید.

 استفاده از توانایی های بازی بدن The Bodys Acting Performance

زبان بدن گویای حس و حال کاراکتر است، بدن دروغ نمی گوید، از آن برای انتقال احساس استفاده کنید. جزءی از بدن می تواند کیفیت حرکت را مشخص کند. ولی امکان دارد در یک فرم دیگر باعث مفهوم دیگری باشد، اجازه دهید تا خطوط جریان داشته باشند.

بدن به صورت طبیعی دارای ریتمی بین گروهی از عضله هاست و این همان چیزی است که باعث احساس خوش اندامی می شود.

 

کاریکاتور Caricature :

کاریکاتور ها معمولا پرتره هایی با دماغ بزرگ شناخته می شوند !، طراحی استوری بورد چیزی مثل طراحی های کاریکاتوری است. کاریکاتور ها هم اجزاء اصلی را اغراق می کنند. تا جایی که ممکن است از کمترین میزان خطوط استفاده کنید تا بتوانید مفهوم شات را منتقل کنید.

کاریکاتوریست ها معمولا روی صورت، دنبال چیزهایی هستند که بتوانند آن را اغراق آمیز طراحی کنند و جزئیات را فراموش می کنند. در این میان حالت صورت و زنده بودن آن در کاریکاتور بسیار حائز اهمیت است.

کاراکتر های جذاب طراحی کنید.

سعی کنید سیلوئت های قوی طراحی کنید. بسیاری از کاراکتر ها از اشکال ساده ای مانند : مربع، مستطیل یا مثلث تشکیل شده، فراموش نکنید که یک سبک واحد را در نظر داشته باشید تا کاراکتر ها به یک جهان تعلق داشته باشند.

 تناسبات ، تفاوت را ایجاد می کند.


 هنرمندان معمولا مقیاسی برای اندازه گیری ابعاد کاراکتر ها دارند، معمولا اندازه یک انسان نرمال چیزی حدود ۷ سر است. کاراکتر های کارتونی ۲ تا ۴ سر است. سوپر قهرمان ها معمولا ۷ تا ۸ سر ارتفاع دارند. مدل های فشن معمولا ۹ تا ۱۰ سر ارتفاع دارند.

داستان احساس را هدایت می کند.

چهار احساس اصلی وجود دارد : ترس، خوشحالی، ناراحتی، عصبانیت. باید در داستان از این احساسات استفاده شود و این احساسات بر اساس اتفاقی که در داستان رخ می دهد تغییر می کنند.

لذت و خوشحالی هدایت کننده گان خوبی در داستان نیستند، تصور کنید کاراکتر در سراسر یک فیلم خوشحال و شاد باشد… خسته کننده است. این احساس باید بر اثر تضاد با احساسی دیگر به وجود بیاید. اگر سفر در داستان وحشتناک آغاز شود و در ادامه با پایان خوش مواجه شود، باعث ایجاد منحنی احساسی خوب خواهد شد.

خشم، انکار، چانه زنی، افسردگی، و پذیرش :  پنج مرحله از غم و اندوه است و در این مراحل است که مخاطبین شما موضوع را قبول خواهند کرد.

ترس و ترور می توانند اهرم های پیش برنده قدرتمندی باشند. ترس باعث می شود تا فرد در شرایط خاصی فوق العاده عمل کند. پارانویا می تواند جزءی از ترس باشد، و مخاطب را به دنبال خود بکشد، زیرا نمیداند چیزی که او از آن وحشت دارد واقعیت دارد یا نه و در ذهن خود سعی در حل آن دارد.

حیرت و لحظه ای که خطر از بیخ گوش کاراکتر می گذرد. لحظه ای که بر بینش ،درک کاراکتر و دنیای او تاثیر می گذارد.

غرور، حسادت، سوء ظن، مواردی هستند برای ایجاد کاراکتر یا احساسی منفی.

خجالتی، کمرو و فروتن در مقابل فتنه انگیزی و وسوسه آمیزی قرار دارد، در این لحظات مخاطب سعی دارد تا اسرار نجوا را بفهمد.

یکی از چیزهایی که باعث ایجاد جذابیت در داستان هم می شود وقتی است که کاراکتر چیزی برای پنهان کردن دارد، مثلا وقتی کسی نمیداند که آیا طرف مقابل او را دوست دارد یا نه. معمولا مردم احساسات خود را پنهان میکنند، مثل کسی که دروغی گفته و سعی دارد فاش نشود. ولی در هر صورت احساس واقعی بسیار زیرپوستی منتقل خواهد شد، مثلا اگر کسی اسیب دیده باشد و سعی در پنهان کردن درد داشته باشد، ابروهای او ممکن است غم و درد را در زیر بیانات اینکه همه چیز خوب است را بگویند.

 

 

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 71
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 212
 • بازدید ماه : 580
 • بازدید سال : 8,312
 • بازدید کلی : 61,096