close
تبلیغات در اینترنت
سایه ها در انیمیشن سه بعدی Shadows In 3D Animation قسمت آخر
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

سایه های Raytraced: این سایه، پرتو های نوری مابین منبع نور و موضوعات را تعقیب کرده و سایه ایجاد می کند. این سایه ها قوی بوده و نسبت به Shadow Mapمزایایی دارند : • این سایه ها وقتی از میان موضوعی شفاف عبور می کنند، کمرنگ می شوند و می توانند رنگ موضوع ترانسپرنت را به خود بگیرند. • نیازی به تنظیم کردن مقدار Bias برای رفع مشکل سایه ها نخواهید داشت. • این سایه ها مقدار مشخص کننده ی کیفیت نداشته و در هر سایز رندی که دارید، سایه ها تیز هستند. • وقتی نورهای Area این سایه را ایجاد می…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

سایه ها در انیمیشن سه بعدی Shadows In 3D Animation قسمت آخر

Mr.Apix بازدید : 62 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

سایه های Raytraced: این سایه، پرتو های نوری مابین منبع نور و موضوعات را تعقیب کرده و سایه ایجاد می کند. این سایه ها قوی بوده و نسبت به Shadow Mapمزایایی دارند :

• این سایه ها وقتی از میان موضوعی شفاف عبور می کنند، کمرنگ می شوند و می توانند رنگ موضوع ترانسپرنت را به خود بگیرند.

• نیازی به تنظیم کردن مقدار Bias برای رفع مشکل سایه ها نخواهید داشت.

• این سایه ها مقدار مشخص کننده ی کیفیت نداشته و در هر سایز رندی که دارید، سایه ها تیز هستند.

• وقتی نورهای Area این سایه را ایجاد می کنند، سایه هایی نرم و واقعی خواهید داشت.

حال ، وقتی ایجاد این سایه ها راحت تر است و مشکلی ندارد، چرا ابتدا Shadow Map مطرح شد و در تولیدات نیز اغلب از Shadow map استفاده می شود ؟ دو جواب ساده دارد :

۱٫ این سایه ها زمان زیادی برای رندر شدن نیاز دارند، در صحنه های کاملتر و پیچیده تر برای تولید، این اختلاف بسیار زیاد می شود.

۲٫ با به کار بردن این سایه ها، استفاده از حافظه ی سیستم افزایش یافته و اجازه نخواهد داد تا صحنه ای کامل و پیچیده را به خوبی کنترل و رندر کنید.

گاهی اوقات، این سایه ها اولین انتخاب برای تازه کارهایی است که روی صحنه های ساده و کم حجم کار می کنند. ولی برای حرفه ای ها و کسانی که روی تولیدات بلند سینمائی کار می کنند، هیچ گاه مورد استفاده نخواهد بود.

این سایه ها چگونه کار می کنند ؟

برای هر پیکسل تصویری که باید رندر شود، پرتویی از دوربین به آن سطح اختصاص می یابد، برای هر نقطه روی سطح ، رندر باید بداند که کدامین نور، آن نقطه را روشن کرده است، اگر نوری از Raytraced استفاده کرده باشد، مسیری را از نقطه ی مورد نظر تا منبع نوری رسم می کند، اگر Polygon ی یافت شود که مابین این مسیر قرار گرفته باشد ( آن را بلاک کرده باشد ) ، نور نیز روی سطح مسدود می شود. ناحیه ای که نور در آن قسمت از سطح بلاک شده، Raytraced نام دارد. اگر بیشتر از یک منبع نوری از این سایه ها استفاده کند، تمامی این پروسه برای آن نور نیز تکرار خواهد شد. این کار، سیستم را کند می کند.

سایه های نرم و سایه های تیز : برای رسیدن به نتایج واقعی تر درایجاد سایه ها، استفاده از سایه های نرم پیشنهاد می شود. نرمی سایه باید با نرمی کناره های منبع نوری (مثل Spot) هم خوانی داشته باشد.

کی در تولید، از سایه های تیز Hard Shadow استفاده کنیم :

• برای شبیه سازی نوری که مستقیما از منبع نوری کوچکی ساطع می شود.

• شبیه سازی نور مستقیم خورشید در یک روز آفتابی.

• در صحنه های فضایی، جایی که Diffuse در اتمسفر ایجاد نمی شود.

• جایی که توجه باید جلب شود، مثل محدود کردن نور Spot روی کاراکتر در یک صحنه ی تئاتر، که باعث ایجاد سایه های تیز می شود.

• مواقعی که باید شکل ها به خوبی تشخیص داده شود. مثل وقتی که بیننده باید سایه ی موجود خونخوار مخوفی را روی دیوار ببیند !

• در مواقعی، برای ایجاد Environment سرسخت و نامهربان .

کی در تولید، از سایه های نرم Soft Shadows استفاده کنیم :

• برای ایجاد نورهای طبیعی و روز ابری، مواقعی که دوست ندارید سایه ی تیز داشته باشید.

• حین شبیه سازی نور های غیر مستقیم. نور آسمان، معمولا سایه ی خیلی نرمی دارد.

• جایی که نور از میان موضوعی شفاف عبور کرده. مثل پرده

• محیط هایی که باید آرامش و امنیت را تداعی کنند. بسیاری از نورپردازی های داخلی، از رفلکتورها برای نرم کردن سایه های ایجاد شده توسط منابع نوری استفاده می کنند.

• نورپردازی کاراکتر های زیبا و دوست داشتنی، در نور پردازی نماهای بسته از صورت ستاره های هالیوودی، خصوصا پرتره ی بازیگران زن، در بسیاری موارد، سایه ها نرم هستند.

اگر به اطرافتان نگاهی بیاندازید و روی رفتار سایه ها دقیق شوید، می توانید ترکیب سایه های نرم و تیز را ببینید. به عنوان مثال، در یک روز آفتابی، سریعا متوجه سایه های تیز می شوید، در حالی که سایه های نرمی که از آسمان هستند، در اطراف موضوعات بزرگ ایجاد شده اند.

همچنین می توانید به وسیله ی گزینه ی Sample Range سایه ها را نرم تر کنید.

برای به دست آوردن سایه های Raytraced نرم تر، باید از نور های Area استفاده کنید.زیرا رفتار بسیار طبیعی تری نسبت به سایر نورها دارد. توسط این نورها، می توانید به سادگی سایه های نرم ایجاد کنید، کافی است که اندازه ی نور Area را بزرگتر کنید. معمولا سایه های نرم مقدار Sampeling زیادی نیاز دارند تا زمینه ی نویزی شکل آن از بین برود.

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 67
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 208
 • بازدید ماه : 576
 • بازدید سال : 8,308
 • بازدید کلی : 61,092