close
تبلیغات در اینترنت
نورپردازی در تولید Lighting In Production
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

حال نور ها را در صحنه ایجاد و تنظیم کرده اید، و کلید رندر را می فشارید  . رندر اول خوب شده، یک تصویر اولیه از آنچه که باید در تولید حرفه ای باشد. بیشتر زمان شما در نورپردازی، صرف تنظیمات و تست رندرها خواهد شد. چنانکه باید، نگاهی به Deadline پروژه نیز داشته باشید !. هنگامی که در مراحل قبل از نورپردازی، مانند : مدلسازی، Rigging ، لی اوت یا انیمیت مشغول به کار هستید، نباید زمانتان را روی نورپردازی صحنه ها صرف کنید. باید تجهیز نورپردازی ساده Simple Light Rig برای صحنه هایتان آماده کنید و از آنها…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

نورپردازی در تولید Lighting In Production

Mr.Apix بازدید : 59 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

حال نور ها را در صحنه ایجاد و تنظیم کرده اید، و کلید رندر را می فشارید  . رندر اول خوب شده، یک تصویر اولیه از آنچه که باید در تولید حرفه ای باشد. بیشتر زمان شما در نورپردازی، صرف تنظیمات و تست رندرها خواهد شد. چنانکه باید، نگاهی به Deadline پروژه نیز داشته باشید !.

هنگامی که در مراحل قبل از نورپردازی، مانند : مدلسازی، Rigging ، لی اوت یا انیمیت مشغول به کار هستید، نباید زمانتان را روی نورپردازی صحنه ها صرف کنید. باید تجهیز نورپردازی ساده Simple Light Rig برای صحنه هایتان آماده کنید و از آنها در این مراحل استفاده کنید.
در مرحله انیمیت، باید نوری که سایه ایجاد می کند داشته باشید . اگر صحنه ها را بدون نوری که سایه ایجاد می کند انیمیت کنید، به راحتی در تماس موضوعات صحنه بایکدیگر دچار مشکل خواهید شد ( دیدن این خطاها همیشه امکان پذیر نیست ) مانند: تماس نداشتن پا با سطح زمین و… . پس در تست رندر انیمیشن ها، همیشه یک نور که سایه ایجاد می کند در صحنه داشته باشید.
وقتی لی اوت LayOut تمام شد، مرحله واقعی نورپردازی آغاز می شود. می دانید که دوربین کجا قرار دارد و ترکیب صحنه به چه شکل رندر خواهد شد. وقتی انیمیشن تمام شد، می توانید کاراکتر یا کاراکترها و تاثیرات نوری را در صحنه ببینید.
بعضی اوقات، برنامه ریزی تولید، بی رحمانه عمل می کند و زمان زیادی برای صرف نورپردازی نخواهید داشت !( که بعضی اوقات لازم است !! ) . برعکس ، نورپردازی، زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد، چون، لازم است به عقب برگردید و تنظیمات را دوباره انجام دهید ( گاهی اوقات، چندین بار !) که نتیجه ی خوب آن را در انیمیشن تان خواهید دید.
حلقه بازخورد یا Feedback Loop : جزء بسیار مهم در نورپردازی انیمیشن ۳D است. تغییرات را اعمال می کنید، صبر می کنید تا نتیجه را ببینید ( رندر)، نتیجه را ارزیابی می کنید و دوباره تغییرات را اعمال می کنید. این پروسه اگر با سخت افزار مناسب پشتیبانی شده باشد و نورپردازان در زمینه ی کاری خود حرفه ای باشند، می تواند سریعتر طی شود. برعکس این قضیه، … ( خودتون فکر کنید… !)
اما چگونه سریعتر به این بازخورد ها دست پیدا خواهید کرد؟ برخی از نرم افزار های مدرن ۳D مثل XSI ، امکانات RealTime برای دیدن تغییرات پایه ای روشنایی صحنه دارند، وقتی نوری را حرکت می دهید، جای سایه ها و highlight ها را به شما نشان می دهد. معمولا تمامی تغییرات، به صورت زمان واقعی RealTime نمایش داده نخواهد شد و لازم است که رندر هایی را تهیه کنید.
رعایت نکات زیر، باعث می شود تا در زمان صرف شده برای نورپردازی صرفه جویی کنید :
• موضوعاتی که تاثیرات نوری را روی آنها لازم دارید ، در صحنه نگه دارید و مابقی را Hide کنید. اگر در مواقعی، موضوعات پیچیده ای در صحنه دارید، به جای آنها موضوعاتی ساده شده تر جایگزین کنید و نورپردازی را ادامه دهید.
• اگر نور خاص یا سایه ای خاص را تنظیم می کنید، دیگر نورها را از صحنه Hide کنید. این کار دید تمیز تری به شما می دهد و می توانید فقط نوری که برایتان مهم است را ببینید و آن را کنترل کنید.
• بسیاری از نتایج نورپردازی، فقط در قسمتی از فریمتان خواهد بود، در اینجا از Region استفاده کنید و در نهایت کل فریم را رندر کنید.
• وقتی برای قطع فیلم کار می کنید، در اندازه های ویدئویی تست رندر ها را تهیه کنید و در اندازه نهایی، فقط چند تصویر را هنگامی که نورپردازی تان تمام شده رندر کنید.
• تمامی جلوه های خاصی که در صحنه دارید را خاموش کنید. مثلا : می توانید کاراکتر را بدون داشتن مو نیز نورپردازی کنید، فقط وقتی موها را رندر کنید که به مرحله ی نورپردازی مو ها رسیده باشید. حین گرفتن تست رندر از شات ها، حتما کارایی GI,Raytracing یا پرداخت لبه ها با کیفیت بالا Anti-aliasing را خاموش کنید.
لازم به ذکر است که : سخت افزار ها همه روزه پیشرفت می کنند و شما نیازی به انجام تمامی نکات ذکر شده نخواهید داشت . ولی یاد گرفتن این نکات و عمل به آنها، حرفه ای بودن و ذکاوت شما را خواهد رساند، ممکن است کمی زمان تلف شده باشید اما می توانید بازخورد های خوبی را از اطرافیانتان( همکاران، کارگردان و…) دریافت کنید.
نورها را حتما نام گذاری کنید. این گزینه ای حیاطی است ! معمولا در ایران، روی نورپردازی ها به صورت تیمی ،کار نمی شود ولی اگر در پروژه ای، یک تیم، روی شات ها و نورپردازی کار کند، پیدا کردن نورها و مدیریت آنها توسط دیگر افراد بسیار آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال : اگر روی صحنه ی بیرونی کار می کنید، نورها را چند دسته کرده و مخفف کارکرد هر نور را در ابتدای نام آن ذکر کنید و سپس آن ها را گروه بندی کنید. این کار باعث کنترل سریعتر و راحت تر صحنه و نورها خواهد شد. معمولا وظیفه ی هر نور را در فیلد نام آن، ثبت کنید.
نسخه های مختلفی را که ذخیره کرده اید نیز مدیریت کنید. معمولا یک صحنه چندین بار ویرایش و ذخیره می شود. در این پروسه، حتما تصاویر تامبنیل مانندی را رندر کرده و هم اسم با فایل، روی هارد دیسک ذخیره کنید. اگر از نرم افزار های مدیریت پروژه مانند AlianBrain استفاده نمی کنید، این کار می تواند کمک کننده باشد.
منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 21
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 388
 • بازدید ماه : 756
 • بازدید سال : 8,488
 • بازدید کلی : 61,272