close
تبلیغات در اینترنت
رندر انیمیشن به صورت لایه های جداگانه – قسمت اول
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

  معمولا شرکت های ساخت انیمیشن، خواستار رندر هایی خوب هستند، برای به دست آوردن رندر هایی سریع، حرفه ای و پیچیده، در تولیدات حرفه ای انیمیشن، شات ها به صورت لایه های جداگانه رندر شده و در مرحله ی کامپوزیت کامل می شوند. کامپوزیت، هنر ترکیب تصاویر جداگانه ی رندر شده و رسیدن به نتیجه…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

رندر انیمیشن به صورت لایه های جداگانه – قسمت اول

Mr.Apix بازدید : 61 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات ()

 

معمولا شرکت های ساخت انیمیشن، خواستار رندر هایی خوب هستند، برای به دست آوردن رندر هایی سریع، حرفه ای و پیچیده، در تولیدات حرفه ای انیمیشن، شات ها به صورت لایه های جداگانه رندر شده و در مرحله ی کامپوزیت کامل می شوند. کامپوزیت، هنر ترکیب تصاویر جداگانه ی رندر شده و رسیدن به نتیجه ی نهایی است.

برای شروع، باید صحنه را از لحاظ ترتیب رندر موضوعات ،مدیریت و ساماندهی کنید. لایه ای که لازم دارید را در صحنه نگه داشته و بقیه ی موضوعات را Hide کنید. معمولا لایه های جلوه های ویژه با نام Effects Layer شناخته می شوند که شامل رندر های ، آب، باران، آتش و… هستند، در مواردی جلوه های اپتیکی مانند : Lens Flare و Glow و… نیز در این لایه ها قرار می گیرند. جدا کردن لایه ی تصاویر Effect شما را قادر می کند تا کنترل بهتری روی آنها داشته باشید.

ممکن است بپرسید چرا ؟ آیا این کار باعث دردسر نیست ؟ و سوالاتی که ممکن است در ذهن ،مطرح شود، پاسخ این است :

 • رندر لایه ها، کار با صحنه های بزرگ و پیچیده که دارای میلیون ها آبجکت و Polygon هستند را ممکن می سازد. سخت افزار ها، هرچقدر پیشرفته باشند، در صحنه های عظیم ، با فشردن یکباره ی کلید رندر، نمی توانید نتیجه را ببینید، و سیستم به طور کامل کرش خواهد کرد !
 • از دوباره کاری های رندر جلوگیری می شود، خصوصا اگر موضوعات Static در صحنه باشد.
 • برای داشتن بالاترین کیفیت کاراکتر انیمیشن، بیشترین تغییرات روی کاراکتر اعمال می شود نه دیگر موضوعات درون صحنه، پس می توانید رندر های بسیار با کیفیتی از کاراکتر ها تهیه کرده و در لایه هایی جدا آنها را کامپوزیت کنید.
 • برای داشتن DOF های نرم پس زمینه، لازم نیست در نرم افزار کامپوزیت، بک گراند را Blur کنید، در عوض می توانید در پکیچ ۳D ،  بک گراند را با دوربین به صورت جدا، توسط DOF رندر کنید.
 • تاثیر گذاری زیاد و بازدهی خوب. شما می توانید هر لایه را با تنظیمات متفاوتی رندر کنید، به عنوان مثال : دوست دارید در foreground از مقدارکیفیت Reflection بیشتری برخوردار باشید ولی موضوعات دورتر، این چنین نباشند، پس می توانید این تنظیمات را به صورت جدا اعمال کرده و در کمترین زمان نتیجه را کامپوزیت کرده و ببینید.
 • می توانید دفعات بیشتری از لایه ها استفاده کنید، نیازی نیست که دوباره کاری کنید. به عنوان مثال : لایه ای از گردوغبار برای شات دیگری رندر کرده اید، می توانید همان لایه را در شات دیگر نیز استفاده کنید. ( البته بستگی به نوع شات دارد ).
 • می توانید سریعا اصلاحات را انجام دهید، همچنین قادر خواهید بود با تنظیمات Brightness و Contrast کار کنید یا قسمت خاصی از تصویر را اصلاح رنگ کنید و …
 • می توانید ناسازگاری های نرم افزاری را کنترل کنید ! به عنوان مثال : اگر جلوه ای درون سطح شفاف رندر نمی شود، می توانید افکت و موضوع ترانسپرنت را جداگانه رندر کنید و در کامپوزیت، این مشکل را رفع کنید.

معمولا جلوه های اپتیکی در مرحله ی کامپوزیت اضافه می شود. اکثر این جلوه ها سریعا رندر می شود، در صحنه های پیچیده، نیازی ندارید که برای دیدن تاثیر GLOW صحنه را رندر کرده و منتظر بمانید ! لایه ی  اپتیک را جدا کنید، سریعا تنظیمات را انجام داده و نتیجه را در کامپوزیت ببینید.

می توانید سیستم های ذره ای را نیز به صورت لایه هایی جدا رندر کنید، معمولا در این موارد، موضوعات مابین پارتیکل ها قرار می گیرند، یعنی مقداری از پارتیکل پشت موضوع، و مقداری دیگر جلوی موضوع خواهد بود، در این صورت، موضوع، یا موضوعات درون صحنه را Matte رندر کنید. در قسمت بعدی، به انواع Pass ها و نکاتی در این باره اشاره خواهیم کرد.

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 35
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 9
 • بازدید امروز : 27
 • باردید دیروز : 11
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 53
 • بازدید ماه : 824
 • بازدید سال : 2,519
 • بازدید کلی : 57,804