close
تبلیغات در اینترنت
استفاده از مراجع Reference Materials
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

انواع منابع متعددی وجود دارد تا بتواند به شما در امر انیمیت کمک کند ،مانند  عکس ها، کمیک ها، فیلم ها، انیمیشن ها و منابعی که خودتان تهیه کرده اید. تصّور غلطی که اغلب انیماتور ها دارند این است که : فکر می کنند استفاده از منابع موجود یک تقلب است !؛ اگر استفاده از منابع مرجع تقلب است، ۹۹ % از انیماتور های بزرگ دنیا متقلب بوده اند. استفاده از این مراجع یک اصل است. مخصوصا برای کسانی که تازه کار انیمشن را آغاز کرده اند ، تا بتوانند متحرک سازی های قابل باور تر و بهتری را داشته باشند. کتابهای اِدوارد…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

استفاده از مراجع Reference Materials

Mr.Apix بازدید : 40 سه شنبه 06 تير 1391 نظرات ()

انواع منابع متعددی وجود دارد تا بتواند به شما در امر انیمیت کمک کند ،مانند  عکس ها، کمیک ها، فیلم ها، انیمیشن ها و منابعی که خودتان تهیه کرده اید. تصّور غلطی که اغلب انیماتور ها دارند این است که : فکر می کنند استفاده از منابع موجود یک تقلب است !؛ اگر استفاده از منابع مرجع تقلب است، ۹۹ % از انیماتور های بزرگ دنیا متقلب بوده اند. استفاده از این مراجع یک اصل است. مخصوصا برای کسانی که تازه کار انیمشن را آغاز کرده اند ، تا بتوانند متحرک سازی های قابل باور تر و بهتری را داشته باشند.
کتابهای اِدوارد مایبریج Edweard Muybridge ” “می تواند کمک بزرگی برایتان باشد. کتابها می توانند بسیار مفید باشند، مخصوصا برای مراحل و سیکل راه رفتن و دویدن ،هم برای انسان ها و هم حیوانات.
کتابهای دکتر هارولد اِدِرتون Harold Edgerton با عنوان Stopping Time منبع شگفت انگیزی است (A collection of his photographs, Stopping Time, was published in 1987) . کتابی که از تصاویر متحرک با سرعت بالا عکاسی شده، تشکیل شده ؛مانند : برخورد گلوله به سیب ! می توانید این روند را ببینید و آن را آنالیز کنید. توسط این تصاویر واقعی می توانید قوانین انیمیشن را در دنیای واقعی ببینید، می توانید جمع شدگی و کشیدگی را روی توپ گلف ببیند و… از این دو منبع استفاده بهینه کرده و تمرین کنید.
یکی دیگر از منابعی که به آن کم لطفی شده، کمیک بوک ها Comic Book هستند. بهترین منابع برای Pose های داینامنیک کاراکتر و یادگیری آنها.  کمیک های جیم لی Jim Lee که برای سری بتمن طراحی کرده است و یا اِسکات کمپل JScott Campbel در کمیک دختر خطر یا DagerGirl و دیگر کمیک های قدرتمند.
بسیاری از طراحان کمیک، پس زمینه ی انیمیشنی دارند، مانند مایک کانکِل Mike Kunkel سازنده ی خرس قهرمان یا HeroBear . می توانید در مورد خطوط حرکتی یا Line Of Action و پوز ها یا حالت ها و… مطالب زیادی را بیاموزید ، که این خود با دیدن و بررسی کردن حاصل خواهد شد.
انیمیشن ها و فیلم ها نیز در لیست این مراجع هستند. این منابع می توانند زمینه های مختلفی داشته باشند، مستند، فیلم، تصاویر انیمیشنی که در آرشیو شما یافت می شود. به عنوان مثال در یک مسابقه ی المپیک و در بخش پرتاب نیزه، تصاویر زنده ای که از کانال تله ویزیون پخش می شود می تواند از جانب شما ضبط شده و برای آنالیز حرکات و انیمیت کاراکتری که نیزه ای را پرتاپ می کند مورد استفاده قرار گیرد. چه اشکالی دارد قبل از شروع به انیمیت پلانی که قرار است پرند گان به پرواز درآیند، یک مستند راجع به پرندگان ببینید.
در نهایت مهمترین مرجع دیگر تصاویر خودتان و یا دوستانتان است. اگر پروژه ای دارید و یا در حال انیمیت شاتی هستید، دوربین را بکارید و خودتان آن حرکت را بازی کنید. بارها و بارها… تا هنگامی که طبیعی جلوه کند. با استفاده از این تکنیک می توانید جهش خوبی را در انیمیت داشته باشید. اگر روی شات دیالوگی کار می کنید ، خودتان را به جای او فرض کنید و در مورد انگیزه یا Motivation ، پس زمینه ، حالت احساسی و.. آن بدانید و به کارتان ادامه دهید.
به این منابع بچسبید، نکته مهمی که هست: فقط به آنها نگاه نکنید، فقط به تصاویر چشم ندوزید، کتابهای کمیک را فقط ورق نزنید، فیلم ها را فقط نبیند، آنها را یاد بگیرید. چه چیزی ایستایی کاراکترتان را خوب و جذاب می کند؟ چه چیزهایی این ایستایی را بد جلوه می دهد؟ یا به هم میریزد؟. شما می توانید از مراجع خوب یا بد استفاده کنید! ولی فقط از مراجع خوب اشباع شوید. اگر پرنده ای را انیمیت می کنید، به آن دقیق شوید، منابع آن را پیدا کنید، فریم به فریم ببینید، حرکت آهسته، Pose های کلیدی را پیدا کنید، به نحوه ی کار بالها توجه کنید، آن را روی کاغذ طراحی کنید ( این باعث می شود تا حرکت را به خاطر بسپارید) و در نهایت مطالب و نوت هایی را برای خودتان تهیه کنید.
سپس به میز کار خود برگردید و اینها را اعمال کنید.این کلیدی است. فقط کپی نکنید، باعث غیر طبیعی شدن کارتان خواهد شد. شما انیماتور هستنید، پس این منابع را بگیرید و هنر خود یا Style خود را روی آن پیاده کنید.
یادتان باشد که انیمیت کردن هنر است، مسابقه نیست، فرمولی ندارد که همیشه و ۱۰۰% بر اساس آن کار کند، ولی این بدان معنی نیست که شما به اصل توجه نداشته باشید. با وجود این، تمامی این موارد و قوانین از دنیای طبیعی بهره می جویند. با طراحی منابع مرجع، می توانید آنها را یاد بگیرید . پس تا جایی که می توانید آنها را روی دفتر طراحی تان طراحی کنید . :)

 

 

 

منبع:puyanama.comرسانه تخصصی انیمیشن
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 87
 • باردید دیروز : 76
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 454
 • بازدید ماه : 822
 • بازدید سال : 8,554
 • بازدید کلی : 61,338