close
تبلیغات در اینترنت
گفتگوی جالب با جانی دپ و تیم برتون درباره «آلیس در سرزمین عجایب»
loading...

فروشگاه و وبلاگ استودیو انیمیشن اپیکس

حاضر بودم در نقش آلیس هم بازی بكنم  جانی این هفتمین فیلمی است كه با تیم برتون كار كردی. وقتی او آمد و به تو گفت كه می‌خواهد نقش كلاه ساز دیوانه را بازی كنی، واكنش تو چه بود؟ چرا این شخصیت را پذیرفتی؟ جانی: صادقانه بگویم، او می‌توانست به من بگوید می‌خواهم آلیس را بازی كنی و من می‌كردم. من هر كاری كه «تیم» بخواهد می‌كنم، اما یقینا بازی در نقش كلاه‌ساز دیوانه یك امتیاز بود چون پیدا كردن شخصیت او یك چالش بزرگ بود. این كه او را مثل یك توپ پلاستیكی توی یك…

پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

  پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد 


http://rozup.ir/view/1674391/fetr%20matlab.jpg

     
       عید سعید فطر


عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در یکی از اعیاد فطر خطبه ای خوانده اند و در آن مؤمنان را بشارت و مبطلان را بیم داده اند.

خطب امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام یوم الفطر فقال: ایها الناس! ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون و یخسر فیه المبطلون و هو اشبه بیوم قیامکم، فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم و اذکروا بوقوفکم فی مصلاکم و وقوفکم بین یدی ربکم، و اذکروا برجوعکم الی منازلکم، رجوعکم الی منازلکم فی الجنه.

عباد الله! ان ادنی ما للصائمین و الصائمات ان ینادیهم ملک فی آخر یوم من شهر رمضان، ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون (1)

ای مردم! این روز شما روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید می گردند و این شباهتی زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوی پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت به سوی منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوی منازلتان در بهشت برین، ای بندگان خدا، کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد و می گوید:

«هان!بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»

عارف وارسته ملکی تبریزی درباره عید فطر آورده است: «عید فطر روزی است که خداوند آن را از میان دیگر روزها بر گزیده است و ویژه هدیه بخشیدن و جایزه دادن به بندگان خویش ساخته و آنان را اجازه داده است تا در این روز نزد حضرت او گرد آیند و بر خوان کرم او بنشینند و ادب بندگی بجای آرند، چشم امید به درگاه او دوزند و از خطاهای خویش پوزش خواهند، نیازهای خویش به نزد او آرند و آرزوهای خویش از او خواهند ونیز آنان را وعده و مژده داده است که هر نیازی به او آرند، بر آوره و بیش از آنچه چشم دارند به آنان ببخشند و از مهربانی و بنده نوازی، بخشایش و کارسازی در حق آنان روا دارد که گمان نیز نمی برند.» (2)

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شده و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند فطر و فطر و فطور به معنای خوردن و آشامیدن، ابتدای خوردن و آشامیدن است و نیز گفته شده است که به معنای آغاز خوردن و آشامیدن است پس از مدتی از نخوردن و نیاشامیدن. ابتدای خوردن و آشامیدن را افطار می نامند و از این رو است که پس از اتمام روز و هنگامی که مغرب شرعی در روزهای ماه رمضان، شروع می شود انسان افطار می کند یعنی اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر دارای اعمال و عباداتی است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصی نیز آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین مستفاد می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

و در قنوت نماز عید می خوانیم:

«... اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلی الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا ان تصلی علی محمد و آل محمد و ان تدخلنی فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنی من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انی اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون »

بارالها! به حق این روزی که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر سوء و بدی خارج سازی که محمد و آل محمد را خارج ساختی، درود و صلوات تو بر او و آنها، خداوندا، از تو می طلبم آنچه بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از آنچه بندگان خالصت به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایی از امام سجاد(ع) به مناسبت وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل علی محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفرلنا ما خفی من ذنوبنا و ما علن ... اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شرا اضمرناه توبة من لا ینطوی علی رجوع الی.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدی مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایی قرار ده که بر ما گذشته است که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهی و گناهانمان را بشوئی و خداوندا بر ما ببخشایی آنچه در پنهان و آشکارا گناه گردانیم ... خداوندا! در این روز عید فطرمان که برای مؤمنان روز عید و خوشحالی و برای مسلمانان روز اجتماع و گردهمائی قرار دادی از هر گناهی که مرتکب شده ایم و هر کار بدی که کرده ایم و هر نیت ناشایسته ای که در ضمیرمان نقش بسته است به سوی تو باز می گردیم و توبه می کنیم، توبه ای که در آن بازگشت به گناه هرگز نباشد و بازگشتی که در آن هرگز روی آوردن به معصیت نباشد. بارالها! این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت به سویت و توبه از گناهان عطا فرما.» (3)

پی نوشت ها:

1- محمدی ری شهری، میزان الحکمه، 7/131 - 132

2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السنه، تبریز، 1281 ق ص 167، مجله پاسدار اسلام، ش 101، ص 10

3- نک: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 101، اردیبهشت ماه 1369 ص 10 - 11، 50

رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) صفحه 248

جمعی از نویسندگان

apixbax.rozblog.com

گفتگوی جالب با جانی دپ و تیم برتون درباره «آلیس در سرزمین عجایب»

Mr.Apix بازدید : 130 دوشنبه 22 خرداد 1391 نظرات ()
گفتگوی جالب با جانی دپ و تیم برتون درباره «آلیس در سرزمین عجایب»
حاضر بودم در نقش آلیس هم بازی بكنم
 جانی این هفتمین فیلمی است كه با تیم برتون كار كردی. وقتی او آمد و به تو گفت كه می‌خواهد نقش كلاه ساز دیوانه را بازی كنی، واكنش تو چه بود؟ چرا این شخصیت را پذیرفتی؟
جانی: صادقانه بگویم، او می‌توانست به من بگوید می‌خواهم آلیس را بازی كنی و من می‌كردم. من هر كاری كه «تیم» بخواهد می‌كنم، اما یقینا بازی در نقش كلاه‌ساز دیوانه یك امتیاز بود چون پیدا كردن شخصیت او یك چالش بزرگ بود. این كه او را مثل یك توپ پلاستیكی توی یك اتاق خالی قل ندی كه ببینی او به كدام طرف قل می‌خورد. من می‌خواستم آن بخش این شخصیت را پیدا كنم، اما یك كم بیشتر هم می‌خواستم، می‌خواستم او تاریخ و جاذبه داشته باشد.

فكر نمی‌كنی كه كلاه دوز دیوانه داستان سرنوشتی تراژیك‌تر از اصل قصه پیدا كرده؟

جانی: همه كلاه‌دوزها در یك دوراهی قرار دارند و ضرب‌المثلی هست كه می‌گوید: «دیوانه مثل یك كلاه‌دوزه». این از آنجا می‌آید كه جیوه‌ای كه آنها در چسب برای ساختن كلاه از آن استفاده می‌كنند، آسیب‌رسان است. خوب در اصطلاح‌ها هم همان چشم‌انداز را از كلاه‌دوز داریم؛ آدمی كه برای تولید كالا از نظر فیزیكی و روحی در معرض خطر قرار دارد. من این را گرفتم و به این نتیجه رسیدم كه به جای این كه او را یك آدم مهربان دوست‌داشتنی نشان بدهم همه جوانب شخصیتش را در بالاترین حد ببرم. او می‌توانست در عرض یك ثانیه از یك رفتار بسیار ظریف اغراق‌آمیز به یك آدمی با ظرفیت‌های بسیار قوی خطرناك تبدیل شود و خوب این خودش یك تراژدی است. تلاش برای این كه این نقشه را دربیاورم واقعا جالب بود.
تیم: با توجه به این كه این فیلم متعلق به دیسنی است، ما تصمیم گرفتیم كه خیلی روی سم جیوه تمركز نكنیم.

پیش آمده كه وقت كار خودت را در سرزمین عجایب ببینی؟

جانی: اوه، در همه این مسیر. تجربه من در تمام این مسیر، از روز اول یك فضای كاملا سوررئال بود. در این شغل همه چیز غیرمنطقی است. برای من این عجیب است كه هنوز شغلی دارم و كار می‌كنم، اما بیشتر از همه اینها، این فیلم یك سرزمین عجایب بود و من خیلی خوش‌شانسم كه آنجا بودم.

وقتی شروع به كار كردی، فكر می‌كردی این طوری باشد؟

جانی: ابدا نه. هیچ تصوری از این كه به كجا می‌رسیم نداشتم، اما این تقریبا غیرممكن است كه چیزی مثل این را بتوانی پیش‌بینی كنی. بعد از این كه در «بچه گریان» با جانی واترز و «ادوارد دست قیچی» با «تیم» كار كردم، فكر كردم كه آنها مرا از همه چیز جدا كردند. من در آن نقطه فكر می‌كردم روی یك زمین خالی ایستاده‌ام و می‌دانستم می‌خواهم بروم، و مطمئن بودم كه آنها مرا از كار حرفه‌ای دور نمی‌كنند و خوشبختانه حالا اینجا هستم.

رابطه حرفه‌ای و فردی شما و جانی چطوری رشد كرد؟

تیم: خوب نمی‌دانم. من واقعا وقت فیلمبرداری نمی‌توانستم به او نگاه كنم، چون او شبیه یك دلقك هولناك بود. به همین دلیل ما خیلی نگاه چشم در چشم در هنگام فیلمبرداری نداشتیم. ببین من از فیلم «ادوارد دست قیچی» همیشه عاشق كار كردن با جانی هستم؛ به 4 دلیل. او دوست دارد شخصیت‌هایی را بازی كند كه متفاوت هستند. او دوست ندارد به خودش نگاه كند و من عاشق این كارم چون كار را برای من آسان‌تر می‌كند. برای این كه او بزرگ است و هر وقت تو كاری انجام بدهی، او هست كه دارد سعی می‌كند یك كار متفاوت دیگر انجام بدهد. این كه كسانی را بشناسی كه بخواهند تو را شگفت‌زده كنند، خیلی خوب است.

جانی رابطه كاری و فردی تو چطور با «تیم» رشد كرد؟

جانی: اولین چیز برای من با شخصیت جدیدی كه او می‌خواهد شكل می‌گیرد و بعد فشار زیادی به من وارد می‌شود كه «خدا، آیا این بار او را ناامید می‌كنم؟» ‌و بعد به شدت سعی می‌كنم و مخصوصا از همان اول، تا یك كار متفاوت را نشان بدهم؛ چیزی كه او تجربه‌اش را قبلا نداشت و ما با هم قبلا آن را تجربه نكرده بودیم و بعد این او را به هیجان می‌آورد و برای آن شخصیت انتخاب‌های جدیدی می‌كند. من همیشه سعی می‌كنم پیش او شرمسار نشوم.

شما با هم شخصیت‌های فوق‌العاده و خاطره‌انگیزی را خلق كردید. وقتی به شخصیتی مثل «كلاه‌ساز دیوانه» می‌رسید آیا به گذشته برمی‌گردید و به كارهایتان نگاه می‌كنید تا مطمئن شوید كه چیزی را تكرار نمی‌كنید و كاری مشابه قبل نمی‌شود؟

جانی: من بارها نقش‌های انگلیسی را بازی كرده‌ام و لهجه انگلیسی را هم بارها ارائه كرده‌ام، اما خب می‌تواند یك مانع كوچكی گاهی پیش بیاید كه با خودت بگوییی«اوه، این یك قدم با كاپیتان جم ویل فاصله دارد یا یك قدم با شكلات یا وونكا فاصله دارد»، اما تو مجبوری به آنجایی كه ایستادی توجه كنی، باید ببینی كجا هستی و این بخشی از كار است. این همان چالش بزرگ این كار است. ممكن هم هست غلط از آب دربیاید، اما این امكان هم بسیار هست كه چهره‌ات را از همه گذشته بتوانی پاك كنی. این برای یك بازیگر ضروری است.

از همه كارهایی كه با هم انجام دادی، كدامشان محبوبتان بوده؟

جانی: ادوارد دست قیچی. این فیلم خیلی بامزه است چون همه كسانی كه آن را دیده‌اند، اگر با پدرشان آن را تماشا می‌كردند، مشكل داشتند. آنها با شخصیت ارتباط برقرار می‌كنند و می‌بینند كه پدرشان احساس منزوی بودن و تنهایی می‌كند. خیلی شخصیت تراژیكی است. آنها وقتی آنها را می‌بینند زار می‌زنند.

با فیلم‌هایی مثل زیبای خفته، در جستجوی ناكجاآباد و حالا آلیس در سرزمین عجایب، به نظر می‌رسد خیلی علاقه‌مند به ادبیات خیالپردازانه قرن 19 هستی. به عنوان یك هنرمند و یك بازیگر ادبیات آن دوره چه جذابیتی برایت دارد؟

جانی: در آرزوی این هستم كه اثر جی.ام. بری را بازی كنم و همه شخصیت‌های متفاوت آثار ادگار آلن پو را و حتی چهره‌های ادبیات فرانسه مثل بودلر را. وقتی این كتاب‌ها را باز می‌كنی، یا كتابی مثل «گل‌های شر» را و شروع به خواندن می‌كنی، مثل این است كه همین امروز نوشته شده‌اند، واقعا از این كارها شگفت‌زده می‌شوی. به نظرم این یك دوره فوق‌العاده از آثاری است كه بدون زمان باقی می‌مانند. من عاشق همه شخصیت‌های این آثار هستم و علاقه بسیاری به نویسندگان قرن 19 دارم.
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
اين سايت سعي دارد محيطي آموزشي براي هنرمندان ايجاد كند تا سطح دانايي را در رابطه با رشته خود يا رشته مورد علاقه افزايش دهد و آشنايي با افراد هنرمند در فضاي مجازي اينترنت و در نهايت همكاري در پروژه هاي كاري شخصي يا گروهي هر يك از افراد
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  با ايجاد كدام بخش انجمن موافق هستيد؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 416
 • کل نظرات : 36
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 8
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 98
 • باردید دیروز : 104
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 239
 • بازدید ماه : 607
 • بازدید سال : 8,339
 • بازدید کلی : 61,123